Jak „brzmi” koronawirus SARS-CoV-2? Posłuchaj

Maksym SłomskiSkomentuj
Jak „brzmi” koronawirus SARS-CoV-2? Posłuchaj
Po dziś dzień widzieliście już zapewne przeróżne wizualizacje koronawirusa SARS-CoV-2. Być może niektórzy z Was mieli nawet okazję zobaczyć jak wyglądają tego rodzaju wirusy pod mikroskopem. Tym razem możecie… posłuchać jak brzmi (!) koronawirus – jest to możliwe na podstawie pliku dźwiękowego, stworzonego przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Nie został on stworzony w celu zapewnienia rozrywki, oj nie.

Markus Buehler sars-cov-2
Wizualizacja Markusa Buehlera, na podstawie której stworzono ścieżkę dźwiękową | Źródło: MIT

Korzystając z nowej techniki zwanej sonifikacją, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przypisali każdemu aminokwasowi unikalną nutę w skali muzycznej, przekształcając całe białko w zapis nutowy. Aminokwasy mają tendencję do zwijania się w spiralę lub rozciągania w arkusz. Naukowcy starali się rejestrować te właściwości poprzez zmianę czasu trwania i głośności poszczególnych nut. Drgania molekularne wywołane przez ciepło również mają swoje własne dźwięki.

Skąd taka nietypowa forma prezentacji wirusa? Otóż nowy jego format może pomóc naukowcom w znalezieniu miejsc na białku, w których przeciwciała lub leki mogą być w stanie się wiązać – po prostu poprzez wyszukiwanie określonych sekwencji muzycznych odpowiadających tym stronom. Naukowcy twierdzą, że jest to szybsze i bardziej intuicyjne niż tradycyjne metody badania białek, takie jak modelowanie molekularne.

Jeśli chodzi o instrumenty, były one całkowicie wyborem naukowców. W tym przypadku główne nuty grane są na japońskim koto.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.