Aby rakieta mogła polecieć w kosmos potrzebuje do tego naprawdę pokaźnych ilości paliwa. Paliwa nie może być jednak zbyt wiele, bowiem wraz z masą całego pojazdu rośnie trudność w wyniesieniu pojazdu w kosmos. Inżynierowie muszą umiejętnie balansować, tworząc odpowiednie odczepialne moduły, aby osiągnąć sukces. Co dokładnie się w nich znajduje? To pokazuje świetnie nowa, bardzo ciekawa animacja.
Na umieszczonej w sieci animacji prześledzicie start i lot rakiet Falcon Heavy, Saturn V (biorąca udział w słynnym programie Apollo), SLS i rakiety nośnej promu kosmicznego. Kolory substancji w zbiornikach prezentowane na poniższym nagraniu mają znaczenie. Kolor czerwony symbolizuje naftę RP-1, pomarańczowy – ciekły wodór LH2, a niebieski – ciekły tlen LOX. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że rakiety kosmiczne to tak naprawdę jedne kolosalne zbiorniki na wszelkiego rodzaju substancje napędzające. Zwróćcie uwagę na to jak zwiększa się stożek gazów wylotowych wraz z nabieraniem wysokości.
Jeśli chcecie uzmysłowić sobie jak potężne ilości paliwa zużywane są przy starcie, obejrzyjcie start rakiety Saturn V, w której waga zużywanego paliwa została zobrazowana poprzez… słonie.
Źródło: YouTube