W sumie jutrzejsze zaćmienie Księżyca będzie trwać ponad 6 godzin. Z tego aż 3 godziny, 28 minut i 24 sekundy Księżyc poświęci na przemieszczanie się przez cień Ziemi. Tak długie zaćmienie Księżyca po raz ostatni miało miejsce w 1441 roku.
Zaćmienie Księżyca – co to takiego?
Zaćmienie Księżyca to najprościej mówiąc zjawisko zachodzące wtedy, gdy Ziemia znajdzie się na swojej orbicie między Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Wówczas na Księżyc pada cień naszej planety.
Z całkowitym zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wtedy, gdy cała powierzchnia satelity znajduje się w cieniu Ziemi i promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Zaćmienie częściowe ma zaś miejsce, gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza cieniem Ziemi, ale jednocześnie znajduje się w obszarze jej półcienia. Istnieje też zaćmienie półcieniowe, do którego dochodzi, gdy Księżyc w ogóle nie znajduje się w obrębie cienia Ziemi, ale przesuwa się przez obszar półcienia.
Zaćmienie Księżyca 19 listopada 2021 roku – kiedy i gdzie podziwiać?
Niestety, zaćmienie będzie widoczne tylko w zachodnich częściach Polski i to przez ograniczony czas, bo przez maksymalnie około pół godziny – od około 7:02 do około 7:31 (zakres może się różnić w zależności od miasta) . Podziwianie zaćmienia w naszym kraju będzie możliwe tylko w jego początkowej fazie – w trakcie zaćmienia półcieniowego. Później ta możliwość zostanie utracona, gdyż obiekt znajdzie się poza horyzontem.
Zanim jutro rano Księżyc zajdzie na polskim niebie, jego barwa nie zmieni się na czerwoną. Być może pojawi się w jego górnej części niewielkie zacienienie. Na dodatek wygląda na to, że w naszym kraju bardzo trudno będzie to dojrzeć, ze względu na gęste zachmurzenie.
Zaćmienie Księżyca poza Polską
Zaćmienie w pełnej jego krasie będą mogli podziwiać mieszkańcy niemal całych Stanów Zjednoczonych, Kanady, Grenlandii i wschodniej części Rosji. Na ich oczach cień Ziemi zasłoni ponad 97% tarczy Księżyca.
Movie of the „NEAR TOTAL ECLIPSE.” LONGEST PARTIAL LUNAR ECLIPSE in 580 years occurs on morning of November 19th. 1st parts of the eclipse begin at 1:02AM EST. Max eclipse occurs at 4:02 AM when 97% of MOON in darkest part of Earth’s shadow. pic.twitter.com/2HwPpqPbbd
— Holcomb Observatory (@holcombobserv) November 13, 2021
Kiedy kolejne Zaćmienie Księżyca
Następne zaćmienie Księżyca, które w Polsce będzie widoczne dużo lepiej i przez znacznie dłuższy czas, będzie miało miejsce w nocy z 15 na 16 maja 2022 roku. Wówczas zobaczymy już nie tylko zaćmienie półcieniowe, ale i fragment częściowego.
Najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie można dostrzec w naszym kraju, nastąpi niestety dopiero w… grudniu 2029 roku. Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie na nie czekać.
Źródło: Time and Date, fot. tyt. Canva