Coś, na co długo czekaliśmy
Po raz ostatni Wielka Koniunkcja miała miejsce 28 maja 2000 roku. Wtedy obie planety dzielił na niebie jedynie 1 stopień i 11 minut kątowych. Niemniej, wtedy Jowisz i Saturn znajdowały się bardzo blisko Słońca, co poważnie utrudniało ich obserwacje.
Zupełnie inaczej będzie w przypadku Wielkiej Koniunkcji, do której dojdzie za dwa dni. Co ciekawe, w jej ramach Jowisz i Saturn zbliżą się do siebie najmocniej od kilkuset lat – na odległość zaledwie 6 minut kątowych. Po raz ostatni coś takiego miało miejsce w roku 1623, jednak wtedy, tak jak w roku 2000, warunki obserwacyjne ze względu na odległość planet od tarczy Słońca nie były sprzyjające.
Wielka Koniunkcja w 2020 roku – jak zaobserwować?
Do zbliżenia Saturna i Jowisza na 6 minut kątowych dojdzie w Polsce o godzinie 14:22. Jak wiadomo, wówczas na zapadniecie zmroku trzeba będzie jeszcze co nieco poczekać. Na szczęście, już od godziny 16:00 Wielką Koniunkcję zdecydowanie będzie można podziwiać. Wtedy gazowe giganty wciąż będzie dzielić niewielka odległość kątowa.
Gdzie podczas Wielkiej Koniunkcji wypatrywać Jowisza i Saturna na niebie? Na południowym zachodzie, około 10 stopni nad horyzontem. Aby przyjrzeć się planetom naprawdę dokładnie można wyposażyć się w teleskop czy lornetkę, ale nie będzie to konieczne. Ba, niskie położenie gazowych gigantów nad horyzontem powoduje, że używanie większych niż 100-krotnych powiększeń nie ma sensu. To za sprawą niestabilności atmosfery na tej wysokości – niestabilności która powoduje rozmycie szczegółów, sprawiając, że nadmierne powiększenie nie daje pozytywnych efektów.
Mamy nadzieję, że 21 grudnia wszystkim miłośnikom astronomii dopisze pogoda. W końcu nie będziemy w stanie dostrzec Wielkiej Koniunkcji, jeżeli niebo będzie spowite chmurami. Obawiam się jednak, że wtedy chmury będą zasłaniać niebo w przeważającej części Polski.
Do następnej Wielkiej Koniunkcji dojdzie 31 października 2040 roku. Wówczas Jowisz i Saturn nie zbliżą się jednak na niebie tak bardzo, jak za dwa dni. Ponownie tak mała odległość gazowe giganty będzie dzielić w marcu 2080 roku.
Źródło: fot. tyt. NASA/ Bill Ingalls