Kaucja za butelki – co już wiemy?
Szczegóły założeń rządowego projektu ujawniono w trakcie seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Należy zaznaczyć wyraźnie, że nie jest to w dalszym ciągu projekt ustawy, a jedynie jego założenia. Z zaprezentowanych na FRL informacji wynika, że kaucja obejmie szklane butelki o pojemności do 1,5 litra oraz butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów. Co ciekawe, na seminarium nie padły słowa na temat opakowań wykonanych z aluminium, czyli puszek.
W ramach systemu kaucyjnego przedsiębiorcy mają być zobowiązani do uzyskania określonych poziomów zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Nie wywiązanie się z tego obowiązku ma skutkować koniecznością poniesienia przez wprowadzających opłaty produktowej.
Osobnym tematem związanym z tą sprawą jest projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który „nakłada na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązek finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu”. Z tej okazji ma zostać wprowadzona opłata opakowaniowa dla opakowań przeznaczonych do sprzedaży detalicznej (B2C). Opłata ma być przeznaczona na „finansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie” oraz „finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym”.
Jak widać jest to propozycja na wzór tzw. systemu producenckiego, działającego m.in. w Niemczech, gdzie to producent finansuje organizację systemu odbioru. W Chorwacji odpowiada za to państwo.
Kaucja – wysokość
Według wcześniejszych wyliczeń Polskiej Federacji Producentów Żywności, kaucja powinna wynosić minimum 50 groszy. Jej wysokość zostanie z pewnością uzależniona od powszechności systemu.
Koszt wdrożenia systemu zbierania opakowań do recyklingu szacuje się na 5 miliardów złotych, rozłożone na przestrzeni 10 lat. Pierwotnie szacowano wydatek na poziomie aż 23 miliardów złotych.
Źródło: Wiadomości Handlowe