Pandemia wywołana przez nowego koronawirusa spowodowała chaos w społeczeństwie ludzkim. Z drugiej strony jednak przyczyniła się ona do powstania ciekawych zmian na naszej planecie, która w końcu dostała trochę ulgi od przemysłu oraz transportu lotniczego. Już wcześniej naukowcy udostępniali zdjęcia tego, co działo się z powietrzem w Chinach podczas epidemii, jednak teraz postanowili oni podzielić się obrazami bezpośrednio z Europy. Jak można zauważyć na fotografiach satelitarnych, nad naszym kontynentem jakość powietrza również bardzo się poprawiła.
Dane na zdjęciach zostały zebrane przez ESA z satelity Copernicus Sentinel-5P. Można na nich zobaczyć emisję dwutlenku azotu (NO2) we Francji w marcu 2019 i pomiędzy 14 a 25 marca bieżącego roku. Gęsta czerwień wskazuje na wyższą emisję NO2. Nie tylko we Francji i stołecznym Paryżu można zauważyć spadki. Widoczne są one również w takich miastach, jak Madryt czy Mediolan – regionach bardzo mocno dotkniętych epidemią koronawirusa.
Część dwutlenku azotu jest normalnie wytwarzana w naturalnych, ziemskich procesach, takich jak oddychanie bakteryjne, błyskawice czy też poprzez aktywność wulkanów. W większości przypadków emisji NO2 jest jednak związana z działaniem człowieka: głównie spalaniem paliw kopalnych w silnikach oraz w przemyśle. Dzięki ograniczeniom podróży oraz ogólnej mobilności, wartości NO2 w atmosferze bardzo mocno spadły.
Obecnie naukowcy mają pracować nad lepszą analizą danych oraz wpływem tego, jak koronawirus zmienił zanieczyszczenia na naszej planecie. Bardzo możliwe, że opisywane informacje zostaną wykorzystane do lepszej i bardziej inteligentnej walki, kiedy wszystko wróci do normy po epidemii. To mogą być także cenne wskazówki na przyszłość dotyczące tego, w jaki sposób możemy lepiej chronić naszą planetę przed destrukcyjnym działaniem człowieka oraz wielu społeczeństw.
Źródło: ScienceAlert