Kosmiczny Teleskop Hubble’a przyjrzał się dziwacznej spiralnej galaktyce

Maksym SłomskiSkomentuj
Kosmiczny Teleskop Hubble’a przyjrzał się dziwacznej spiralnej galaktyce
Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a astronomowie dotychczas dowiedzieli się naprawdę wiele na temat przeróżnych obiektów z najdalszych zakątków Wszechświata. Teraz NASA i Europejska Agencja Kosmiczna podzieliła się zdjęciem kolejnego obiektu, któremu teleskop ten zdołał się bardzo dokładnie przyjrzeć. Obiekt ten to nietypowa spiralna galaktyka zlokalizowana 120 milionów lat świetlnych z dala od Ziemi.

Zniekształcona galaktyka NGC 2276

NGC 2276, bo tak brzmi nazwa galaktyki, została odkryta w 1876 roku przez Friedricha Augusta Theodora Winnecke. Dlaczego na tle innych galaktyk ta jest nietypowa? Oto co w tej kwestii mają do powiedzenia NASA i ESA:

„Niezliczone galaktyki spiralne we Wszechświecie w większości wyglądają niczym smażone jajka. Centralne wybrzuszenie starzejących się gwiazd jest niczym żółtko jajka, otoczone dyskiem gwiazd, które są białkiem jaja. Galaktyka widoczna na tym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wygląda tak, jakby zsuwała się z patelni. Centralne zgrubienia jest zbliżone do jednej z krawędzi [galaktyki] otaczającego go dysku jasnych, młodych, niebieskich gwiazd.”

ngc-2276

Najnowsze zdjęcie NGC 2276 wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. | Źródło: NASA, ESA, STScI, Paul Sell/Leo Shatz

Zasługa niejednego zjawiska

Astronomowie uważają, że NGC 2276 wygląda tak, jak wygląda, za sprawą dwóch astrofizycznych interakcji. Wzdłuż górnej krawędzi obrazu widać jasnoniebieskie ramię wypełnione nowonarodzonymi gwiazdami, które charakteryzują się krótkim żywotem. Uważa się, że ten obszar intensywnych narodzin gwiazd mógł powstać za sprawą zderzenia z galaktyką karłowatą bądź interakcji z gorącym gazem znajdującym się w gromadach galaktyk między galaktykami.

Po przeciwnej stronie obrazu NGC 2276 jest rozciągana przez grawitację pobliskiej galaktyki NGC 2300. W rezultacie zniekształcane jest najbardziej zewnętrzne ramie spiralne galaktyki. W rezultacie tamtejsze gwiazdy są bardziej oddalone od siebie.

Poniższy film stworzony przez ESA sprawi, że zdasz sobie sprawę, jak daleko tak naprawdę NGC 2276 się znajduje i jak wielki jest Wszechświat. Zdumiewające jest to, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a był w stanie sfotografować omawianą galaktykę z taką dokładnością.

Kto wie, może teleskopy przyszłości pozwolą przyjrzeć się odległym galaktykom jeszcze dokładniej. Wkrótce w przestrzeń kosmiczną zostanie wystrzelony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Z resztą, NASA ma w planie budowę kolejnych teleskopów nowej generacji.

Źródło: HubbleSite, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.