Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował swoją pierwszą gwiazdę

Anna BorzęckaSkomentuj
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował swoją pierwszą gwiazdę
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, półtora miesiąca po starcie, wykonał już swoją pierwszą fotografię gwiazdy, a na dodatek zrobił selfie. Wszystko to w ramach procesu wyrównywania segmentów gigantycznego lustra głównego, nad którym badacze z NASA będą pracować jeszcze miesiącami.

Pierwsza gwiazda w obiektywie nowego teleskopu

Rzecz jasna, pierwsza gwiezdna fotografia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba nie jest powalająca. To powiedziawszy, z pewnością jest ciekawa. Przedstawia ona 18 rozmazanych, białych kropek widocznych na czarnym tle. Każda reprezentuje ten sam obiekt – gwiazdę HD 84407 znajdującą się w gwiazdozbiorze Niedźwiedzicy Wielkiej.

Dlaczego obraz gwiazdy jest rozszczepiony aż na 18 kropek Dlatego, że główne lustro teleskopu składa się dokładnie z 18 segmentów. Uznano ją za idealny cel obserwacji w trakcie procesu wyrównywania segmentów lustra, ponieważ jej jasność jest stała, a obserwatorium zawsze może ją wykryć, dzięki czemu jakiekolwiek opóźnienia w procesie przygotowywania teleskopu do realizacji jego misji nie wpłyną na dalsze plany.

webb-gwiazda

Pierwsze zdjęcie gwiazdy wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. | Źródło: NASA

Co dziwne, gdy już Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie zogniskowany, nie będzie w stanie obserwować HD 84406. To dlatego, że ta konkretna gwiazda będzie dla niego zbyt jasna. Pierwsze ostre obrazy z JWST naukowcy odpowiadający za jego misję powinni zacząć otrzymywać pod koniec kwietnia bieżącego roku, natomiast pierwsze obrazy przydatne naukowo mają zacząć pojawiać się latem.

Selfie JWST

Jak wspomniałam, poza zdjęciem gwiazdy HD 84406, NASA podzieliła się „selfie”, które Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał, korzystając ze specjalnego obiektywu skierowanego w stronę jego głównego lustra – obiektywu wewnątrz instrumentu NIRCam. Obiektyw ten zaprojektowano w celach inżynieryjnych – ułatwia badaczom proces wyrównywania lustra.

webb-selfie
Zdjęcie głównego lustra JWST wykonane przez obiektyw wewnątrz instrumentu NIRCam. | Źródło: NASA

Jak można zobaczyć na selfie teleskopu, tylko jeden segment odbija światło gwiazdy, podczas gdy inne nie. Wskazuje to na fakt, że proces wyrównywania segmentów lustra w zasadzie dopiero co się rozpoczął.

Maszyna, która jest przyszłością astronomii

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony przez NASA w przestrzeń kosmiczną 25 grudnia 2021 roku, po aż 14 latach przygotowań i licznych opóźnieniach. Do miejsca, z którego ten będzie prowadził swoje obserwacje, czyli punku Langrange’a 2 (L2) oddalonego o jakieś 1,5 miliona kilometrów z dala od Ziemi, dotarł on 24 stycznia.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie prowadził swoje obserwacje w podczerwieni. Mimo że mowa o innym zakresie promieniowania niż w przypadku Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, to właśnie jego następcą nazywa się JWST.

Najważniejszymi celami Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba będą prowadzenie obserwacji pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk oraz badanie tworzenia się gwiazd i systemów planetarnych. Nie wiem jak Wy, ale ja już nie mogę się doczekać tych wszystkich odkryć, które dzięki niemu zostaną dokonane.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.