Mimo że niektórzy próbują temu zaprzeczyć, klimat naszej planety zmienia się na gorsze, a ludzkość ma w tym swój udział. Teraz, dzień po tym gdy prezydent USA Donald Trump rozpoczął formalny proces wycofywania Stanów Zjednoczonych z Porozumienia Paryskiego, w pracy opublikowanej w czasopiśmie BioScience aż 11 tysięcy naukowców ze 153 państw świata wezwało obywateli wszystkich krajów na świecie do podjęcia zdecydowanych działań celem zatrzymania postępujących zmian.
Jak uczeni napisali w swoim artykule, „wyraźne i jednoznaczne jest to, iż planeta Ziemia stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego”. Ich zdaniem kryzys klimatyczny postępuje szybciej i jest poważniejszy niż się spodziewano. Zagraża on naturalnym ekosystemom i losowi ludzkości.
Praca z czasopisma BioScience stanowi próbę wyjaśnienia w prosty i przejrzysty sposób, jakie wskaźniki pozwalają na pomiar wpływu człowieka na zmiany klimatu. Przedstawiono w niej sześć kwestii, z którymi należy sobie poradzić, aby ograniczyć postępujące globalne ocieplenie.
Wspomniane kwestie to między innymi źródła energii, emisja gazów cieplarnianych, potrzeba ochrony ziemskich ekosystemów, konsumpcja produktów zwierzęcych, nadmierne wydobycie surowców naturalnych czy rosnąca ludzka populacja. W pracy stwierdzono, że musimy jak najszybciej przerzucić się na odnawialne źródła energii, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, zacząć częściej sięgać po produkty roślinne czy zatrzymać wzrost populacji.
„Kryzys klimatyczny jest mocno powiązany z nadmierną konsumpcją dostatniego życia.”, czytamy w artykule. „Najbardziej zamożne kraje są w szczególności odpowiedzialne za historyczne emisje gazów cieplarnianych i ogólnie emitują najwięcej takich gazów w przeliczeniu na mieszkańca.”
Po raz pierwszy tak duża grupa naukowców bije na alarm w związku ze zmieniającym się klimatem. W ciągu ostatnich 40 lat odbyło się wiele klimatycznych negocjacji, ale mimo to niewiele zadziało się w kierunku dążenia do ochrony klimatu. Mamy nadzieję, że światowe władze nie będą brały przykładu z Donalda Trumpa i w końcu posłuchają głosu rzeczywistych ekspertów oraz zastosują się do ich zaleceń, zwłaszcza że z roku na rok średnie globalne temperatury biją kolejne rekordy.
Sprawdź też: Mieszkańcy polskiego wybrzeża mogą mieć problem. Wzrost poziomu mórz będzie dotkliwszy niż sądzono
Źródło: BioScience