Kwadrantydy 2023. Deszcz spadających gwiazd już we wtorek

Anna BorzęckaSkomentuj
Kwadrantydy 2023. Deszcz spadających gwiazd już we wtorek
Już niebawem będzie miał miejsce pierwszy w 2023 roku deszcz meteorów – deszcz meteorów z roju Kwadrantydów. Ten odbędzie się nie dość, że w styczniu, to już w tym tygodniu i będzie prawdziwą gratką dla miłośników astronomii, i nie tylko. Kiedy, gdzie i jak na niebie wypatrywać spadających gwiazd? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Kwadrantydy – co to?

Kwadrantydy to rój meteorów, którego nazwa pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego. Pierwsze doniesienia o tym roku pochodzą z 1835 roku. Obserwowano go również w latach 1838 i 1840.

Nie ma pewności co do tego, jaki obiekt jest ciałem macierzystym Kwadrantydów. W 1979 zasugerowano, że jest nim kometa C/1490 Y1 obserwowana w Chinach, Korei oraz Japonii. Później podejrzenia padły też na kometę 96P/Machholz. 6 marca 2003 roku w ramach automatycznego przeglądu nieba LONEOS odkryto jednak nieaktywną już kometę 2003 EH1, której parametry orbitalne są podobne do Kwadrantydów. Istnieje szansa, że 2003 EH1 to po prostu wygasła kometa C/1490 Y1.

Kwadrantydy 2023 – kiedy i gdzie wypatrywać?

Rój Kwadrantydów jest aktywny od 1 do 7 stycznia. Jego maksimum przypada jednak na 3 stycznia. Oznacza to, że właśnie wtedy można podziwiać na niebie najwięcej powiązanych z nim spadających gwiazd.

Radiant roju Kwadrantydów położony jest na pograniczu gwiazdozbiorów Wolarza, Herkulesa i Smoka. Oznacza to, że deszcz meteorów będzie widoczny 3 stycznia od około godziny 17:00, najpierw na północnym zachodzie, nisko nad horyzontem. O godzinie 20:00 przemieści się na północ, a o pierwszej w nocy (już 4 stycznia) na północny wschód.

kwadrantydy-2

Lokalizacja radiantu roju Kwadrantydów na niebie 3 stycznia o godzinie 20:00. | Źródło: Stellarium

Aktywność roku ma być dość wysoka i wynosić nawet 120 meteorów na godzinę. Do zobaczenia spadających gwiazd nie będą potrzebne żadne astronomiczne instrumenty. Wystarczy para oczu i odrobina cierpliwości. Najlepiej w celu prowadzenia obserwacji wybrać się poza miasto, gdzie zanieczyszczenie świetlne będzie niższe. Warto udać się na jakieś wzniesienie, gdzie widoczności nie będą ograniczały drzewa i inne obiekty.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam powodzenia w polowaniu na rój meteorów. Oby pogoda podczas obserwacji dopisała.

Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Unsplash/Prokhor Minin

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.