Podróż po Czerwonej Planecie
Perseverance zaczął oddalać się od Miejsca Lądowania imienia Octavii E. Butler 1 czerwca. Obecnie zmierza on na południe, w głąb krateru Jezero. Jego pierwszym przystankiem będzie nisko położony punkt widokowy. Tam naukowcy nadzorujący przebieg misji zbadają najstarsze cechy geologiczne krateru i włączą ostatnie systemy nawigacyjne łazika oraz te służące do pobierania próbek.
„Pozostawiamy fazę testowania łazika oraz jego miejsce lądowania w lusterku wstecznym i ruszamy w drogę.”, powiedziała Jennifer Trosper z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, kierownik projektu Perseverance. „W ciągu najbliższych kilku miesięcy Perseverance będzie badał obszar dna krateru o powierzchni 4 kilometrów kwadratowych. Właśnie tam zostaną pobrane pierwsze próbki pochodzące z obcej planety, które w przyszłości zostaną sprowadzone na Ziemię.”
Aby jak najlepiej zrozumieć geologię i przeszłość krateru Jezero, Perseverance odwiedzi dwa jego fragmenty, które zawierają najgłębsze i najstarsze warstwy odsłoniętego podłoża skalnego, a także inne interesujące cechy geologiczne. Ich nazwy to Crater Floor Fractured Rough (CF-Fr) oraz Séítah.
“Ten obszar 3,8 miliarda lat temu znajdował się co najmniej 100 metrów pod wodą. Nie wiemy, jakie historie opowiedzą nam skały i odsłonięte pokłady osadów, ale cieszymy się, że możemy wystartować z badaniami.”, stwierdził Kevin Hand z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
Czytaj także: Łazik Perseverance – 7 ciekawostek, które warto poznać
Po zakończeniu badań w obszarach Crater Floor Fractured Rough (CF-Fr) oraz Séítah Perseverance powróci do miejsca lądowania z wypełnionymi aż ośmioma spośród swoich 43 probówek, które mają powrócić na Ziemię. Następnie pojazd wyruszy w kierunku miejsca o nazwie Three Forks, gdzie zapoczątkuje kolejne badania. Potem Perseverance odwiedzi region delty krateru Jezero, który ma być szczególnie bogaty w węglany. Węglany są minerałami, które mogą skrywać skamieniałe dowody na to, iż dawno temu na Czerwonej Planecie istniało życie.
Mapa zaplanowanej przez NASA wycieczki łazika Perseverance po kraterze Jezero na Marsie. | Źródło: NASA/JPL-Caltech
To dopiero początek
W sumie Perseverance ma zwiedzać Czerwoną Planetę i prowadzić na jej powierzchni badania przynajmniej przez jeden marsjański rok, czyli przez 687 ziemskich dni. Biorąc jednak pod uwagę historię innych łazików NASA, można stwierdzić, że zapewne jego misja zostanie znacznie, znacznie wydłużona.
Źródło: NASA/JPL, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech