Łazik Perseverance wytworzył tlen na Marsie

Maksym SłomskiSkomentuj
Łazik Perseverance wytworzył tlen na Marsie
Łazik Perseverance został wysłany na Marsa głównie po to, by kontynuować prace wcześniejszych łazików i szukać na Czerwonej Planecie śladów życia. Niemniej, naukowcy z NASA stworzyli go też z myślą o tym, by wykorzystać go do przeprowadzenia przeróżnych eksperymentów. Jeden z instrumentów maszyny miał posłużyć do wytworzenia w marsjańskiej atmosferze tlenu. Tak się składa, że amerykańska agencja kosmiczna właśnie po raz pierwszy go przetestowała.

Tlen z dwutlenku węgla, na Marsie

Perseverance wytworzył tlen na Marsie 20 kwietnia. Instrument, który na to pozwolił to Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE). Jego rozmiary można porównać do rozmiarów tostera. Ten, z pomocą pompy, pobrał dwutlenek węgla z atmosfery Marsa, a następnie elektrochemicznie, po podgrzaniu gazu do temperatury około 800 stopni Celsjusza, rozdzielił jego cząsteczki, uzyskując z każdej po dwa atomy tlenu i jeden węgla, a następnie cząsteczkowy tlen i tlenek węgla jako produkt uboczny.

MOXIE, instrument z pomocą którego Perseverance wytworzył na Marsie tlen. | Źródło: NASA/JPL
Podczas pierwszego testu Perseverance wytworzył około 5 gramów tlenu, czyli tyle, ile astronaucie starczyłoby na około 10 minut oddychania. Jako że eksperyment zakończył się sukcesem, NASA z pewnością wykorzysta technologię zastosowaną w MOXIE, by kiedyś zbudować pełnowymiarowy system zaprojektowany z myślą nie tylko o produkowaniu tlenu dla astronautów, ale również paliwa rakietowego.

Eksperyment nie bez znaczenia

Maszyna, która pozwoliłaby na produkowanie paliwa rakietowego na Marsie znacznie obniżyłaby koszty misji ukierunkowanych na tę planetę. Paliwo zwiększa bowiem masę pojazdów opuszczających Ziemię, a im większa ich masa… tym więcej paliwa zużywają. Omawiana technologia umożliwiłaby wysyłanie rakiet na Czerwoną Planetę bez zapasu paliwa na powrót i tankowanie ich na jej powierzchni.

moxie
Instrument MOXIE w trakcie montażu wewnątrz Łazika Perseverance na terenie Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. | Źródło: NASA/JPL-Caltech

Cóż, na Marsie nie brakuje dwutlenku węgla, bowiem jego atmosfera składa się z niego w 95 procentach. Zatem, wytwarzanie tlenu na jego powierzchni nie powinno stanowić żadnego problemu.

Czytaj także: Łazik Perseverance – 7 ciekawostek, które warto poznać

Wytworzenie tlenu z dwutlenku węgla to nie jedyny przełom, którego NASA ostatnio dokonała na Marsie. Kilka dni temu jej helikopter Ingenuity jako pierwsza maszyna w historii zdołał się wzbić w marsjańskie przestworza.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.