Wyjątkowe znalezisko
W nowym tweecie opublikowanym na Twitterze przez oficjalne konto łazika (na którym NASA formułuje posty tak, jakby to sam łazik był ich autorem), Perseverance ujawnia, że ostrzelał wspomnianą skałę swoim laserem, by spróbować dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Ta wygląda dość interesująco – posiada stosunkowo gładką powierzchnię, której ciągłość gdzieniegdzie przerywają spore otwory, charakteryzującą się turkusową barwą.
Z czego składa się dostrzeżona przez Perseverance skała? Skąd się wzięła? Czy jest meteorytem? Póki co NASA nie ma odpowiedzi na te pytania.
„Podczas gdy helikopter przygotowuje się [do startu], nie mogłem się powstrzymać – musiałem poprzyglądać się okolicznym skałom. Na temat tej dziwnej skały mój zespół naukowy snuje wiele hipotez.”, czytamy na Twitterze Perseverance. „Ma on około 15 centymetrów długości. Jeśli przyjrzysz się jej bliżej, być może zobaczysz szereg śladów po laserze, którym ją ostrzelałem, by dowiedzieć się o niej więcej.”
While the helicopter is getting ready, I can’t help checking out nearby rocks. This odd one has my science team trading lots of hypotheses.
It’s about 6 inches (15 cm) long. If you look closely, you might spot the row of laser marks where I zapped it to learn more. pic.twitter.com/sq4ecvqsOu
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 31, 2021
Wspomniane przez łazika ślady po laserze widać na powyższej fotografii tuż obok samego środka skały, nieco na prawo. Jest to seria, jeśli dobrze liczę, ośmiu kropek ułożonych obok siebie w niewielkich odstępach.
Pytania bez odpowiedzi
Póki co NASA nie ujawniła, czy dzięki laserowi zdołała poznać skład tajemniczej marsjańskiej skały. Jeśli nie, cóż, ma niezłą zagadkę do rozwiązania. W tej chwili amerykańska agencja kosmiczna jedynie snuje teorie na temat skały. Może z czasem uda się w jakiś sposób uzyskać istotne informacje na jej temat.
„Zespół sformułował wiele rożnych hipotez na temat tej [skały] – czy to coś wyblakłego z lokalnego podłoża skalnego? Czy to fragment Marsa, który spadł na ten obszar w wyniku odległej kolizji z meteorytem? Czy to meteoryt? Czy to coś innego?”
The team has formulated many different hypotheses about this one — is it something weathered out of the local bedrock? Is it a piece of Mars plopped into the area from a far-flung impact event? Is it a meteorite? Or something else?
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 31, 2021
Misja Perseverance w zasadzie dopiero się zaczęła, a już dostarcza interesujących odkryć. Ciekawe, na co jeszcze łazik natknie się w ciągu nadchodzących miesięcy.
Źródło: Twitter, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech