Niestety, na przestrzeni lat niezwykle zaśmieconym miejscem stała się nie tylko sama nasza planeta, ale również jej orbita. Po przeróżnych kosmicznych misjach w przestrzeni pozaziemskiej pozostało mnóstwo odpadów o różnej wielości. Jakie państwa się do tego przyczyniły? Które odpowiadają za zaśmiecenie ziemskiej orbity najmocniej? RS Components, firma zajmująca się dystrybucją komponentów elektronicznych, elektrycznych i przemysłowych, przeprowadziła analizę, która to pokazała.
Jak obrazuje grafika przygotowana przez RS Components, stworzona na podstawie zebranych danych, za najwięcej kosmicznych odpadków, bo aż 14 403, odpowiada Rosja. O dziwo, USA jest za nią naprawdę daleko w tyle. Choć Stany Zjednoczone plasują się w tej kwestii na drugim miejscu, te pozostawiły na ziemskiej orbicie niemal dwa razy mniej śmieci, bo 8 743. Kolejne miejsca zajęły Chiny (4 688 odpadków), Francja (994) i Indie (517). W sumie (wliczając w to kosmiczne śmieci innych krajów), na ziemską orbitę trafiły 29 874 odpadki. Dotychczas tylko 12 425 z nich, czyli około 42% uległo spaleniu w atmosferze naszej planety.
Udział poszczególnych krajów w liczbie kosmicznych odpadów pozostawionych na ziemskiej orbicie. | Źródło: RS Components
Chociaż część orbitalnych śmieci z czasem spala się w naszej atmosferze, ich liczba w kosmosie stale rośnie. Jak pokazały badania, w ciągu kilku ostatnich lat liczba kosmicznych odpadków wzrosła ponad dwukrotnie.
„Z naszych analizy wynika, że nowe dane pokazują, iż w rzeczywistości kosmicznych śmieci jest więcej niż wcześniej. Tylko pięć najbardziej zaśmiecających przestrzeń pozaziemską krajów przyczyniło się w ciągu dwóch ostatnich lat do zwiększenia ich liczby o 448.”, rzecznik RS Components powiedział w rozmowie z Digital Trends. „Udział w kosmicznych śmieciach śmieci rosyjskich jest przytłaczająco duży – liczba odpadów pozostawionych przez Rosję jest prawie o 10 000 większa niż liczba odpadów chińskich i o 6 000 większa niż liczba odpadów amerykańskich. Co ciekawe, w okresie od roku 2018 do dziś Indie pozostawiły w kosmosie najwięcej śmieci – 124 fragmenty krążące wokół Ziemi.”
Jako że problem kosmicznych odpadów staje się coraz poważniejszy, przeróżne firmy i agencje szukają rozwiązań, które pozwoliłyby przynajmniej na złagodzenie go. ESA zaplanowała już pierwszą misję, która ma zademonstrować technologię potrzebną do usuwania śmieci z ziemskiej orbity. Mam nadzieję, że zakończy się ona pomyślnie.
Źródło: RS Components, Digital Trends, Foto. tyt. ESA/ID&Sense/ONiRiXEL, CC BY-SA 3.0 IGO