Globalne ocieplenie jest faktem, z którym z różnych powodów polemizują politycy niektórych opcji, internauci i ludzie nie mający zbyt wiele wspólnego ze światem poważnej nauki. Globalne ocieplenie to bzdura? Najnowszy raport Swiss Glacier Monitoring Network (GLAMOS) przedstawia dość przerażający obraz szwajcarskich lodowców. Jak donoszą naukowcy, tamtejsze lodowce straciły aż 10 procent swojej objętości na przestrzeni ostatnich dwóch lat. To więcej niż przez 30 lat pomiędzy 1960 i 1990 rokiem.
Globalne ocieplenie to bzdura? Szwajcarskie lodowce znikają w alarmujący tempie
Szwajcarska Sieć Monitorowania Lodowców (Glamos) od lat analizuje 176 z 1400 lodowców w Szwajcarii – najwięcej ze wszystkich krajów w Europie. Nowa analiza wskazuje, że tylko w tym roku zniknęło 4 procent całkowitej objętości lodowców w Szwajcarii. To drugi co do wielkości roczny spadek po tym z 2022 roku, kiedy to zniknęło 6 procent lodowców. Ubiegłoroczny spadek był największym, jaki odnotowano od rozpoczęcia pomiarów.
Za przyspieszające topnienie obwinia się zmiany klimatyczne spowodowane spalaniem paliw kopalnych. Proces ten prowadzi do niezwykle gorących lat i małej ilości śniegu w zimie. Gdy śnieg spada na lodowce, chroni je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
W Polsce nie brakuje osób radujących się z tego stanu rzeczy. Polityk Konfederacji Sławomir Mentzen cieszy się na przykład, że globalne ocieplenie sprawia, że z końcem września może… siedzieć w koszulce z krótkim rękawem.
Internauci nie zostawili na nim suchej nitki, choć nie brakowało pojedynczych przyklaskujących mu osób. Oto wybrane komentarze:
Tego nie da się nawet skomentować. Przerażają mnie ludzie którzy myślą że w globalnym ociepleniu chodzi tylko o dłuższe ciepełko w ciągu roku.
Ciekawe jak pana dzieci i wnuki będą wspominać pana słowa.
Ale chociaż przyznał, że istnieje. Połowa sukcesu.
Jest źle, ale będzie gorzej
Niektóre lodowce straciły tak dużo pokrywy lodowej, że w zasadzie nie ma już na nich czego monitorować. GLAMOS musiał przerwać pomiary na lodowcu St Annafirn w centralnym szwajcarskim kantonie Uri, ponieważ praktycznie cały lodowiec zniknął.
Ostrzega się, że nawet jeśli globalne temperatury utrzymają się w granicach celu Porozumienia paryskiego wynoszącego 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego, oczekuje się, że pozostanie jedynie jedna trzecia objętości lodowca w Szwajcarii. Bez radykalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych największe lodowce, takie jak Aletsch o grubości 800 metrów, w efekcie globalnego ocieplenia mogą zniknąć w ciągu jednego pokolenia.
Brak lodowców oznacza brak lodu dostarczającego do europejskich rzek słodką wodę. Tą wykorzystuje się później do nawadniania upraw i chłodzenia elektrowni jądrowych.
Źródło: BBC