Co zrobić z brzydkim burakiem? Polacy robią z nich coś, co kochasz

Maksym SłomskiSkomentuj
Co zrobić z brzydkim burakiem? Polacy robią z nich coś, co kochasz

Brzydki burak. Samotny banan. Owoce i warzywa nie wyglądające najpiękniej najczęściej są ignorowane przez konsumentów, a w konsekwencji utylizowane przez sklepy. Czasami warzywne odpadki stanowią nawóz dla biogazowni. Co jednak zrobić, aby zachęcić Polaków do nabywania produktów spożywczych nie prezentujących się najlepiej? Wspaniały przykład dali naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy zajęli się brzydkimi burakami z okazji przypadającego na dzisiejszą niedzielę Światowego Dnia Lodów.

Brzydkie buraki i lody to zgrany duet

Co można zrobić z brzydkich buraków, których nikt nie chce kupić? Naukowcy z Poznania stwierdzili, że zrobią z nich lody. Buraki ćwikłowe to świetne źródło witamin, błonnika i przeciwutleniaczy, które obniża ciśnienie krwi i hamuje rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Powiedzmy sobie otwarcie: Polacy za nimi nie przepadają. Badania pokazują, że buraki stanowią zaledwie 3 kg ze 110 kg średnio spożywanych warzyw w Polsce. Lody z brzydkich buraków mogą zmienić nastawienie Polaków do tych warzyw.

Buraki, które nie spełniają standardów estetycznych, są zwykle wyrzucane, jeszcze przed trafieniem do sklepów.. Projekt zakładający przerabianie ich na lody pozwoli na zmniejszenie strat żywności. Lody warzywne z dodatkiem probiotyków to nowy produkt, który może wzbogacić ofertę rynkową i zainteresować konsumentów szukających zdrowszych alternatyw.

lody z brzydkich buraków
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów we współpracy z przedsiębiorcą. Stworzyliśmy też nową, dedykowaną zamrażarkę płytową, w której jako chłodziwo, mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym, zastosowano nietoksyczną ciecz będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką

– mówi prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej.

Są już chętni na sprzedaż takich lodów

Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali już recepturę lodów z buraka i przeprowadzili testy ich jakości i bezpieczeństwa. W projekcie uczestniczy lokalny przedsiębiorca, który będzie produkować lody na skalę przemysłową.

lody z brzydkich buraków
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Według badań Polacy jedzą o 40% mniej warzyw niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Może zdrowe lody zachęca nas wszystkich do wzbogacenia swojej diety o te właśnie warzywa?

Kibicujemy.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.