Pamiętasz Backstreet Boys? Rytmu Everybody nauczyły się małpy i papugi

Marta BorkowskaSkomentuj
Pamiętasz Backstreet Boys? Rytmu Everybody nauczyły się małpy i papugi

Muzyka to uniwersalny język, który porusza nie tylko ludzi, ale jak się okazuje, również niektóre zwierzęta. Naukowcy z Meksyku odkryli zdolność do percepcji rytmu u małp, niebędących gatunkiem wokalizującym, w synchronizacji do muzyki.

Małpy nauczyły się rytmu Everybody Backstreet Boys

Badacze przeprowadzili szereg testów na makakach (małpy z rodziny makakowatych), które wcześniej były szkolone do synchronizacji ruchów z metronomem (przyrząd zegarowy, który służy do odmierzania tempa w muzyce). W kolejnych etapach zwierzęta uczono reagować na sekwencje dźwięków o różnym tempie, częstotliwości i głośności.

Małpy synchronizują swój rytm z muzyką.
Małpy synchronizują swój rytm z muzyką / foto. bioRxiv

Okazało się, że małpy całkiem nieźle zaczęły sobie radzić z popularnymi przebojami. Na liście utworów znalazło się między innymi „Everybody” grupy Backstreet Boys. Ten kawałek, choć prosty rytmicznie, okazał się świetnym testem dla zwierzęcych zdolności muzycznych. Co więcej, nie tylko one potrafią tańczyć do tego hitu – podobne zdolności wykazują również niektóre ptaki, na przykład kakadu o wdzięcznym imieniu Snowball. Jego tańce możemy podziwiać na YouTubie.

Ale to nie wszystko. Macaki z sukcesem wystukiwały rytm także do bardziej złożonych utworów. Wśród nich znalazły się „You’re the First, the Last, My Everything” w wykonaniu Barry’ego White’a oraz „A New England” Billy’ego Braga. To pokazuje, że zdolności tych zwierząt mogą być większe, niż przypuszczano.

Porównanie z ludźmi

Sposoby odwzorowania dźwięków ujawniają fundamentalne podobieństwa i różnice neurobiologiczne pomiędzy człowiekiem a małpą. Zwierzęta, mimo że nie wymagano od nich tego w eksperymencie, często wybierały synchronizację z muzyką jako strategię, co sugeruje spontaniczną tendencję do takiego działania, podobnie jak u ludzi. Jednakże niekoniecznie wybijały rytm w tych samych momentach co słuchacze ludzcy.

Makaki i ludzie wytwarzają podobne interwały uderzeń
Makaki i ludzie wytwarzają podobne interwały uderzeń / foto. bioRxiv

Makaki potrzebowały znacznej ilości treningu i motywacji zewnętrznej (nagrody), aby angażować się w zadanie odtworzenia dźwięku, podczas gdy ludzie mogą spędzać tysiące godzin na nauce gry na instrumentach muzycznych czy tańcu. Wynika to z głębokiego związku między systemami słuchowymi, motorycznymi a nagrody.

Źródło: biorxiv

Udostępnij

Marta BorkowskaPasjonatka fotografii, książek i filmów. Zafascynowana nowościami technicznymi, światem nauki oraz tajemnicami kosmosu, ciągle poszukuję inspiracji i nowych tematów do swoich tekstów.