Teraz jeden z amerykańskich uniwersytetów, Uniwersytet w Arizonie, podzielił się zdjęciem, za sprawą którego ponownie mamy do czynienia z marsjańską pareidolią. To dlatego, że zdjęcie to przedstawia zestaw wzniesień i kraterów, które wspólnie przypominają… gigantycznego pluszowego misia.
Marsjański niedźwiedź
Wspomniane zdjęcie zostało wykonane 12 grudnia 2022 roku przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), a dokładniej mówiąc jego kamerę HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) prowadzącą obserwacje w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. W momencie uchwycenia tego widoku sonda znajdowała się 251 kilometrów nad powierzchnią planety.
Oczywiście na fotografii nie możemy podziwiać faktycznego misia. Przedstawia ona strukturę z zapadnięciem w kształcie litery „V” i dwa niewielkie kratery, które są otoczone pęknięciami.
Rezultat geologicznych zjawisk?
Pęknięcia być może powstały za sprawą osiadania tamtejszego gruntu w pobliżu wałów zasypanego, pradawnego krateru. W jaki sposób ten krater został zasypany? Są już pierwsze teorie na ten temat.
„Mamy tu wzgórze z zapadnięciem w kształcie litery V (nos), dwa kratery (oczy), a także pęknięcia tworzące okrąg (głowę).”, powiedział Alfred McEwen, naukowiec nadzorujący pracę kamery HiRISE w ramach misji MRO. „Pęknięcia tworzące okrąg mogły powstać za sprawą osiadania gruntu nad pogrzebanym kraterem uderzeniowym. Być może nos jest ujściem wulkanicznym lub błotnym, a osad pozostałościami po lawie lub błocie.”
Kto wie, może kiedyś jakiś łazik, a może nawet astronauta, odwiedzi omówiony krater i dowie się, co faktycznie sprawia, że wygląda on niczym miś. Czas pokaże. Dopóki to nie nastąpi będziemy mogli w tej kwestii tylko gdybać. Jedno jest jednak pewne – żaden żywy niedźwiedź na Marsie nie mieszka.
Jestem ciekawa, jakie jeszcze widoki czekają na Marsie na odkrycie, w których także dostrzeżemy znane nam kształty. Ba, ciekawe jakie znane kształty skrywają wszystkie obiekty w Układzie Słonecznym. Nie tak dawno na powierzchni Słońca mogliśmy dostrzec uśmiechającą się buzię.
Źródło: Uniwersytet w Arizonie, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech/UArizona