Na Księżycu może być znacznie więcej wody niż sądzono

Maksym SłomskiSkomentuj
Na Księżycu może być znacznie więcej wody niż sądzono
{reklama-artykul}
NASA już kilka razy wysłała astronautów na Księżyc, ale mimo że stało się to kilkadziesiąt lat temu, wciąż nie zdołaliśmy zbudować na powierzchni naturalnego satelity naszej planety stałej bazy. Niemniej, naukowcy mają nadzieję, że prędzej czy później do tego dojdzie. Dlatego też ci starają się już teraz określić, skąd potencjalni księżycowi koloniści mogliby czerpać tak cenne zasoby jak woda.

Nie od dziś wiadomo, że na Księżycu występuje woda. Co więcej, uważa się, że pył, który pokrywa powierzchnię satelity, czyli tak zwany regolit, można by przetwarzać aby ją pozyskiwać. Do dziś uważano jednak, że tej wody na Księżycu jest niewiele. NNowe badania sugerują, że mamy do czynienia z odmienną sytuacją.

W publikacji, w której wyniki swoich badań opisali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, szczególnie skupiono się na podobieństwach łączących Księżyc oraz planetę Merkury. Chociaż te dwa ciała niebieskie różnią się pod wieloma względami, obydwa są pokryte licznymi kraterami. Dlaczego to ma znaczenie?

W 2015 roku na powierzchni Merkurego rozbiła się sonda MESSENGER. Zanim jednak to tego doszło, ta zdołała wykazać, że w niektórych jego kraterach, a dokładniej mówiąc – tych zacienionych – występuje wodny lód. Podejrzewając, że podobnie może być w przypadku Księżyca, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego porównali stosunek głębokości i średnicy wypełnionych lodem kraterów Merkurego do kraterów Księżyca. Dzięki temu badacze mogli określić, które kratery Księżyca są płytsze niż powinny. Ich zdaniem właśnie w tych kraterach prawdopodobnie można znaleźć zapasy lodu.

messenger-sonda
Sonda MESSENGER | Źródło: NASA

Badacze podejrzewają, że w księżycowych kraterach mogą skrywać się miliony ton lodu. Ten może okazać się niezwykle przydatny podczas kolonizacji satelity. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że nadal musimy dojść do tego, jak ten lód efektywnie przekształcić w wodę, która byłaby zasobem użytecznym dla astronautów.

Źródło: Phys.org

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.