Rezultat lat obserwacji
Omawiane zmiany temperatury uchwycono na prawie 100 termowizyjnych obrazach wykonanych w latach 2003-2020 przez kilka naziemnych teleskopów. Z zdjęcia z tego okresu przedstawiają lato zaczynające się na południowej półkuli Neptuna i globalny spadek temperatury o 8 stopni Celsjusza w latach 2003-2018.
„Ta zmiana była nieoczekiwana.”, powiedział Michael Roman, astronom z Uniwersytetu w Leicester w Anglii. „Jako że obserwowaliśmy Neptuna podczas jego wczesnego południowego lata, spodziewaliśmy się, że jego temperatury będą powoli rosły, a nie spadały.”
Neptun to lodowy olbrzym znajdujący się w odległości około 30 jednostek astronomicznych (4,5 miliarda kilometra) od Słońca. Rok na Neptunie trwa aż 165 ziemskich lat, a więc zmiana pór roku zajmuje na nim sporo czasu. Każda pora roku trwa tam ponad 40 lat – dłużej niż na jakiejkolwiek innej planecie w Układzie Słonecznym.
Lato rozpoczęło się na południowej półkuli Neptuna w 2005 roku. Zmiany, które od tego czasu na planecie zachodziły, astronomowie obserwowali przez teleskopy naziemne takie jak Bardzo Duży Teleskop w Chile czy Teleskopy Kecka oraz Teleskop Subaru na Hawajach.
„Nasze dane dotyczą mniej niż połowy pory roku Neptuna, więc nikt nie spodziewał się dużych i szybkich zmian.”, powiedział kolejny z badaczy, Glenn Orton z Laboratorium Napędu Odrzutowego Caltechu.
Zmiany widoczne w podczerwieni
W świetle widzialnym Neptun jest rzecz jasna zawsze niebieski, co jest wynikiem tego, jak metan w górnych warstwach jego atmosfery odbija światło. W zakresie podczerwieni południowy biegun Neptuna jest jednak wyraźnie jaśniejszy niż pozostałe części planety, co wskazuje na jego wyższą temperaturę.
Na Neptunie panują bardzo niskie temperatury, wynoszące średnio jakieś -220 stopni Celsjusza. Tymczasem, w ciągu ostatnich dwóch lat obserwacji temperatura na biegunach wzrosła z około -121 stopni Celsjusza do -110 stopni Celsjusza. Z kolei w obszarze równika w zakresie podczerwieni Neptun stał się ciemniejszy, co wskazywało na ochłodzenie.
Naukowcy nie są pewni, z czego wynika tak duże temperaturowe zróżnicowanie między biegunami Neptuna a jego centralnymi obszarami. Być może wynika to z ostatnich wzorców pogodowych lub zmian w chemii stratosferycznej. Istnieje szansa, że kiedyś tę zagadkę uda się rozwiązać. Z pewnością pomogą w tym przyszłe teleskopy, takie jak Ekstremalnie Wielki Teleskop. Oby ten faktycznie został uruchomiony w 2025 roku. Lato na neptunie jest długie, ale przecież nie będzie trwało wiecznie. Na kolejne będziemy musieli czekać 120 lat.
Źródło: Phys.org, fot. tyt. NASA