Na niebie właśnie wybuchła gwiazda. Łatwo ją zaobserwować

Maksym SłomskiSkomentuj
Na niebie właśnie wybuchła gwiazda. Łatwo ją zaobserwować
Jesteś miłośnikiem astronomii albo lubisz podziwiać piękne widoki? Mam dla Ciebie zatem świetną wiadomość. Od kilku dni na niebie można zaobserwować interesujący obiekt – gwiazdę która dopiero co wybuchła jako nowa. Aby ją dostrzec, wystarczy wyposażyć się w prosty teleskop.

Nowa w Kasjopei

Jako pierwszy wybuch gwiazdy, zlokalizowanej w gwiazdozbiorze Kasjopei, dostrzegł astronom-amator Yuji Nakamura z prefektury Mie w Japonii, co miało miejsce 18 marca. Na jego czterech zdjęciach zarejestrowanych cztery dni wcześniej z pomocą 135-milimetrowej soczewki, przy 15-sekundowej ekspozycji, można było zobaczyć silną poświatę o jasności 9,6 magnitudo (podczas gdy do tej pory w tym samym miejscu znajdowała się słabiutka gwiazda o jasności 14,9 magnitudo).

Odkrycie zostało szybko zgłoszone Narodowemu Obserwatorium Astronomicznemu w Japonii (NAOJ). Wówczas naukowcy natychmiast postanowili ustalić, co dokładnie stało się z omawianą gwiazdą. Korzystając z Teleskopu Seimei Uniwersytetu w Kyoto, astronomowie z NAOJ oraz Uniwersytetu w Kyoto przeprowadzili spektroskopowe i fotometryczne obserwacje, które potwierdziły, że dostrzeżone zjawisko to faktycznie nowa, a konkretnie mówiąc nowa klasyczna. Tej konkretnej nowie nadano oznaczenie V1405 Cas (PNV J23244760+6111140 w dłuższej wersji).

nowa-mapa

Lokalizacja na niebie nowej V1405 Cas. | Źródło: Yuji Nakamura/NAO

Wybuch na powierzchni gwiazdy

Nowa klasyczna to kosmiczna eksplozja, w przypadku której, w przeciwieństwie do supernowej, nie dochodzi do kolapsu jakiejkolwiek gwiazdy. Eksplozja ta ma bowiem miejsce na powierzchni białego karła, który stanowi część ciasnego układu podwójnego. W takim układzie biały karzeł nieustannie pobiera materię ze swojego towarzysza – głównie wodór i hel. Gdy wodór staje się częścią atmosfery mniejszej gwiazdy, jego temperatura zaczyna rosnąć. Po osiągnięciu przez niego odpowiedniej temperatury i gęstości, dochodzi do reakcji fuzji jądrowej, która uwalnia ogromną ilość energii i gwałtownie wyrzuca niespalony wodór w przestrzeń kosmiczną.

Co ciekawe, biały karzeł, na powierzchni którego doszło do wybuchu nowej klasycznej, może kiedyś zapaść się i eksplodować jako supernowa typu Ia. Wystarczy, że ten pobierze ze swojej towarzyszki wystarczająco dużo materii i przekroczy masę Chandraskhara (1,4 masy Słońca).

W tej chwili nie jest jasne, jaka gwiazda była źródłem V1405 Cas. Możliwe, że był nią biały karzeł wchodzący w skład układu podwójnego CzeV3217, zlokalizowanego jakieś 5500 lat świetlnych z dala od Ziemi. Te podejrzenia uda się potwierdzić jedynie na drodze dalszych obserwacji nowej.

Takie kosmiczne eksplozje jak V1405 Cas bywają naprawdę nieprzewidywalne i dlatego łatwo je przeoczyć. Na szczęście wybuch PNV J23244760+6111140 wychwycono bardzo szybko, dzięki czemu wciąż można go podziwiać na niebie.

V1405 Cas znajduje się na niebie około 5,9° na północny zachód od gwiazdy Caph, która położona jest na zachodnim krańcu głównej figury przypominającej W gwiazdozbioru Kasjopei. Dokładne koordynaty V1405 Cas to 23h 24m 47.73s (rektascensja), +61° 11’ 14.8” (deklinacja).

Źródło: Astronomer’s Telegram, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.