Nad tureckim niebem „wybuchł” meteor (wideo)

Tomasz BielskiSkomentuj
Nad tureckim niebem „wybuchł” meteor (wideo)
W tureckich mediach społecznościowych zaroiło się od materiałów wideo, które przedstawiają swoisty „wybuch” meteoru na niebie. Jak można zobaczyć na nagraniach, faktycznie na niebie pojawia się coś, co przypomina przybysza z kosmosu – eksplodując w powietrzu z grzmotem. Turecki serwis informacyjny Daily Sabah donisi, iż kula świetlna była widoczna w kilku prowincjach około godziny 20:30 czasu lokalnego.

Eksplozja na nagraniu

Same nagrania pokazują także, że obiekt, który zbliżał się do Ziemi eksplodował na znacznej wysokości. Jeszcze nie potwierdzono do końca czy był to meteor, jednak dziennik Hurriyet przekazał opinię meteorologów, którzy wskazali jednoznacznie na sytuację związaną z deszczem meteorytów.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tego typu zdarzenia nie są rzadkością. Wiele meteorytów wchodzi w kolizję z ziemską atmosferą. Większość z nich nie dociera jednak w żaden sposób do powierzchni Ziemi i rozpada się na małe cząstki w powietrzu. Naukowcy co rusz powtarzają, że nasza planeta znajduje się pod ciągłym ostrzałem z kosmosu. Te meteoryty, które z kolei obserwujemy, to obiekty większe niż zazwyczaj – tworzą one spektakularne kule ognia na niebie, zwane bolidami.

Takich incydentów jest dużo

Baza danych związana ze spadaniem meteorów na Ziemię tworzona przez NASA zdradza, iż od 1988 roku na niebie odnotowano około 822 tego typu bolidy. W ciągu każdego roku, na niebie można zauważyć około 25 tego typu incydentów.

Nadal nie wiadomo, co dokładnie powoduje, że meteory wybuchają nad powierzchnią Ziemi. Naukowcy sądzą, iż może to mieć związek z atmosferą i jej grubością – ciśnienie powietrza przed obiektem ma rosnąć, kiedy spada on na Ziemię.

Na całe szczęście tylko garstka tego typu meteorów powoduje trwałe szkody lub uszczerbek na zdrowiu. Owszem, zgony z powodu uderzenia odpadkami zdarzyły się jednak są one na tyle rzadkie, że nie ma się czego obawiać.

Trzeba jednak przyznać, że cały proces spadania wygląda naprawdę imponująco.

Źródło: ScienceAlert

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.