Nadchodzi burza słoneczna. Na co uważać?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Nadchodzi burza słoneczna. Na co uważać?
Słońce zbliża się do szczytu swojego 11-letniego cyklu – aktywność gwiazdy w najbliższych dniach będzie wzrastać. Podobnie, jak szanse na wystąpienie rozbłysków słonecznych oraz koronalnych wyrzutów masy – takie zachowanie Słońca może zaszkodzić niektórym sprzętom na Ziemi.

Jeśli w ciągu najbliższych kilku dni Wasze GPSy i urządzenia radiowe będą kiepsko działać, to wiecie już, kto za to odpowiada.

Burze słoneczne mogą łatwo zniszczyć elektronikę

Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej poinformowali, iż burza słoneczna może nastąpić pomiędzy 19 a 21 lipca. W skutek zwiększonej aktywności słońca i uwolnienia plazmy, a także energii magnetycznej, na Ziemię dociera promieniowanie szkodliwe m.in dla elektroniki.

Dodatkowo, już 15 lipca tego roku na Słońcu zaobserwowano tak zwaną prominencję. W jej ramach pojedyncza erupcja plazmy jest w stanie wyrzucić energię około 100 tysięcy razy większą niż ta, która pochodzi z roku pracy łącznie wszystkich elektrowni znajdujących się na naszej planecie. To naprawdę może robić wrażenie. Opisywane wyżej zjawisko zostało uwiecznione przez Sebastiana Voltmera na Twitterze.

NASA dodatkowo informuje, iż burza słoneczna może przynieść silne zorze polarne w średnich szerokościach geograficznych. Osoby wykorzystujące odbiorniki radiowe oraz urządzenia z GPS niemal na pewno będą borykały się z zakłóceniami sygnału. Niewykluczone, że cała sytuacja dotknie również niektórych satelit. Wystarczy przypomnieć sobie, co stało się z siecią Starlink Elona Muska – konstelacja została w moment spalona przez Słońce niczym zapałka.

Niestety podwyższona aktywność Słońca będzie występowała coraz częściej – co oczywiście oznacza potencjalne problemy ze sprzętem i infrastrukturą znajdującą się na Ziemi. Wszystkie prognozy dotyczące burz słonecznych opierają się na modelach matematycznych, które astronomowie stworzyli w oparciu o dane pochodzące z dziesiątek lat wstecz.

Warto pamiętać, że mimo wszystko nie są one stuprocentowo dokładne.

Źródło: SpaceWeather / fot. Louis Graterol – Unsplash

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.