Naukowcy z NASA ostrzegają przed burzą słoneczną, której skutki odczuje wielu mieszkańców Ziemi. Zjawisko nastąpi jeszcze dziś w nocy czasu polskiego lub jutro za dnia. Jakie będą jego skutki i czy jest czego się obawiać?
Burza słoneczna, zwana także burzą geomagnetyczną to zjawisko nagłych i intensywnych zmian w polu magnetycznym Ziemi. Zaburzenia w magnetosferze powodowane są przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, które przyczyniają się do zmian parametrów fizycznych wiatru słonecznego.
Burza magnetyczna jest zjawiskiem, które można zaobserwować także gołym okiem. Na nocnym niebie przypomina ono zorzę polarną. Jeśli nastawiacie się na wspaniały widok nad Polską, to mamy złe wieści. Największe szanse na pomyślne obserwacje mają mieszkańcy krajów położonych blisko biegunów Ziemi.
Zorza polarna | Źródło: NASA
Burze słoneczne są w stanie zakłócać sieci komórkowe, telewizyjne i łączność satelitarną na powierzchni Ziemi oraz wywoływać złe samopoczucie u niektórych osób. Na niebezpieczeństwo narażone są sieci elektryczne, w których mogą występować przeciążenia.
Największa burza magnetyczna odnotowana przez ludzkość miała miejsce w 1859 roku. Zorze polarne były wtedy widoczne nawet w południowej części Europy.
Źródło: NASA