Łazik Perseverance może utracić na zawsze zdolność do niszczenia i badania marsjańskich skał z pomocą lasera. Okazuje się bowiem, że w zeszłym miesiącu jeden z jego kluczowych instrumentów naukowych zaczął działać nieprawidłowo. Czy NASA zdoła rozwiązać problem?
Awaria jednego z elementów łazika Perseverance
NASA ogłosiła we wtorek, że jedna z dwóch pokryw instrumentu SHERLOC – umieszczonego na końcu robotycznego ramienia łazika i służącego do poszukiwania mikroskopijnych śladów na skałach – jest częściowo otwarta. To utrudnia pojazdowi zbieranie naukowych danych, gdyż osłony zapobiegają gromadzeniu się pyłu na kamerach instrumentu. Pośrednio pomagają więc Perseverance w poszukiwaniach minerałów i związków organicznych na Marsie.
Naukowcy z NASA odkryli usterkę 6 stycznia. Od tego czasu pracowali nad ustaleniem przyczyny otwarcia pokrywy oraz opracowaniem potencjalnego rozwiązania problemu.
„Aby lepiej zrozumieć zachowanie silnika pokrywy, zespół wysyła do instrumentu polecenia, które zmieniają ilość dostarczanej do niego mocy.”, informuje NASA.
Instrument istotny w poszukiwaniach życia
Instrument SHERLOC (ang. Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescent for Organics & Chemicals) wykorzystuje zestaw kamer, spektrometr i laser, by badać marsjańskie skały. Uderza on w te skały laserami, w celu wykrycia znajdujących się w nich minerałów i związków organicznych. To jeden z siedmiu naukowych instrumentów łazika Perseverance.
Zwykle Perseverance podnosi ciekawie wyglądającą skałę, skanuje jej niewielki obszar z użyciem lasera instrumentu SHERLOC, a następnie przygląda się jej w skali mikroskopowej z użyciem kamery WATSON. Od czasu lądowania na Marsie w lutym 2021 roku duet ten pozwolił łazikowi zbadać 34 skały.
Niestety, skoro jedna z osłon instrumentu SHERLOC jest otwarta, Perseverance nie jest w stanie skanować skał laserami ani zbierać na ich temat spektroskopowych danych. Może jedynie obrazować je kamerą WATSON. Jako że wszystko to utrudnia mu poszukiwanie na Marsie potencjalnych śladów życia, miejmy nadzieję, że NASA zdoła omawianą usterkę usunąć.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA