NASA: następca Keplera odnalazł już trzecią planetę niedaleko Ziemi

Bartek SzcześniakSkomentuj
{reklama-artykul}Pod koniec października ostatecznie pożegnaliśmy się z Teleskopem Keplera, który po wyczerpaniu paliwa zakończył swoją misją, w trakcie której odkrył istnienie tysięcy różnych planet. Jednak na orbicie jest już TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który – jak donoszą badacze – odnalazł już trzecią egzoplanetę stosunkowo niedaleko nas.

HD 21749b krąży wokół jasnego karła (HD 21749), który znajduje się zaledwie 53 lata świetlne od Ziemi. Obiega on swoją gwiazdę w dość długim czasie, zajmuje mu to bowiem 36 dni. Może się to wydać bardzo krótkim czasem w porównaniu do naszych 365 dni, jednak wcześniej odkrytym Pi Mensae b oraz LHS 3844b potrzeba na to kolejno 6,3 dnia oraz 11 godzin.

Powierzchnia nowej planety jest też całkiem chłodna – w bardzo małej odległości od tak jasnej gwiazdy, utrzymuje się tam tylko 150 stopni Celsjusza

To najchłodniejsza mała planeta znajdująca się tak blisko jasnej gwiazdy. Sporo wiemy o atmosferach gorących planet, ale jako że bardzo trudno jest znaleźć małe planety na bardziej odległych orbitach – przez to chłodniejszych – nie mamy zbyt wielu informacji o atmosferach niewielkich, zimniejszych planet.” – mówi Diana Dragomir z należącego do MIT Kavli Institute for Astrophysics and Space Research. – „Tutaj mieliśmy szczęście, że znaleźliśmy taką planetę i możemy ją teraz szczegółowo zbadać„.

HD 21749b

HD 21749b jest trzy razy większa od Ziemi, jednak jej masa jest aż 23-krotnie większa. Mało prawdopodobnym jest, aby taka planeta była zbudowana ze skał. Podejrzewa się, że jest to planeta gazowa, ale jej atmosfera jest znacznie gęstsza niż ta na Neptunie czy Uranie.

Naukowcy odnaleźli także dowody istnienia drugiej planety krążącej wokół tej gwiazdy. Nie zostało to jednak potwierdzone, jednak przypuszcza się, że drugi obiekt jest mniejszy – możliwe, że ma rozmiary zbliżone do Ziemi – i potrzebuje zaledwie 7, lub 8 dni na pełne okrążenie gwiazdy. Jeżeli uda się potwierdzić jej istnienie, to będzie niebywały sukces TESS. Będziemy mogli wreszcie dokładniej zbadać planetę wielkości Ziemi, zlokalizowaną poza naszym Układem Słonecznym.

Źródło: Massachusetts Institute of Technology

Udostępnij

viriacci