NASA nie pozostawia wątpliwości – Mars jest aktywny sejsmicznie

Maksym SłomskiSkomentuj
NASA nie pozostawia wątpliwości – Mars jest aktywny sejsmicznie
{reklama-artykul}
Trzęsienia ziemi powstają na naszej planecie za sprawą ruchu płyt tektonicznych, aktywności wulkanicznej, zapadania się stropów jaskiń lub innych próżni w podłożu czy przez działalność człowieka (np. tąpnięcia górnicze). Jest to zjawisko powszechne, z którym w swoim życiu wielu ludzi niejednokrotnie miało do czynienia. Naukowcy od dawna zastanawiali się, czy to samo zjawisko występuje na Marsie, i jeśli tak, czy jest tam równie powszechne. NASA nareszcie zdołała na te pytania odpowiedzieć.

Lądownik InSight to skarbnica wiedzy o Czerwonej Planecie

W 2018 roku NASA wysłała na Marsa lądownik InSight – lądownik, który otrzymał zadanie przeprowadzenia badań geofizycznych Marsa, w szczególności sejsmologicznych. Instrumenty pojazdu miesiącami „nasłuchiwały” tego, co dzieje się pod marsjańską powierzchnią. Rzecz jasna wykrywanie tamtejszych trzęsień nie było łatwe, ale naukowcy mają swoje sposoby na odróżnianie sygnałów rzeczywiście sugerujących o trzęsieniach od sygnałów wytwarzanych za sprawą chociażby wiatru.

Wczoraj NASA podzieliła się wnioskami wyciągniętymi z analiz danych zebranych dotychczas przez lądownik InSight. Jak się okazuje, pojazd wykrył setki marsjańskich trzęsień ziemi podobnych do tych występujących na Ziemi. Niemniej, marsjańskie trzęsienia nie równie silne co te, których doświadczamy na naszej planecie.

„Mars drży częściej – ale także łagodniej – niż oczekiwano. SEIS zarejestrował do tej pory ponad 450 sejsmicznych sygnałów, z których większość powstała prawdopodobnie dzięki trzęsieniom (nie była szumem zaistniałym za sprawą takich czynników środowiskowych jak wiatr). Najpoważniejsze trzęsienie cechowało się magnitudą o wartości 4,0 – nie było wystarczająco duże, by zejść poniżej skorupy do dolnego płaszcza i jądra planety.”, wyjaśnia NASA.

mars-insight-2

Z jakiego powodu na Marsie występują trzęsienia ziemi?

Czerwona planeta nie posiada płyt tektonicznych, które mogłyby za nie odpowiadać, ale za to występują na niej regiony potencjalnie aktywne wulkaniczne. Para trzęsień wykrytych przez InSight była z jednym z takich regionów silnie powiązana. Mowa o obszarze Cerberus Fossae, gdzie naukowcy zauważyli skały, które mogły zostać strząśnięte w dół klifów. NASA podejrzewa, że za większość pozostałych trzęsień mógł odpowiadać proces ochładzania się planety. Ten trwa odkąd planeta się uformowała i powoduje, że Mars się kurczy, a jego skorupa pęka, wywołując drgania powierzchni.

Fakt, że na Marsie nie występują zbyt silne trzęsienia ziemi jest bardzo dobrą wiadomością. Oznacza to bowiem, że przyszli potencjalni astronauci i koloniści, którzy mogą go odwiedzić, raczej nie będą mieli do czynienia z zagrożeniem z ich strony. Misja lądownika InSight zakończy się dopiero za niemalże rok, a więc być może z czasem dowiemy się o aktywności sejsmicznej Marsa czegoś więcej.

Źródło: The Verge

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.