NASA opublikowała 50 nowych zapierających dech w piersiach zdjęć z Teleskopu Hubble’a

Maksym SłomskiSkomentuj
NASA opublikowała 50 nowych zapierających dech w piersiach zdjęć z Teleskopu Hubble’a
W kwietniu 1990 roku stało się coś, co na zawsze odmieniło świat astronomii. Wówczas w przestrzeń kosmiczną wystrzelono Kosmiczny Teleskop Hubble’a – potężną maszynę, która do dziś wykonała przeogromną liczbę fotografii przeróżnych odległych od Ziemi odległość. Mimo, że 30. rocznica tego wydarzenia miała miejsce kilka miesięcy temu, NASA wciąż ją świętuje.

Tym razem NASA postanowiła uczcić 30 lat pracy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, publikując 50 zupełnie nowych zdjęć przedstawiających obiekty należące do tak zwanego katalogu Caldwella. Świat nigdy przedtem ich nie widział.

Coś dla astronomów-amatorów

Katalog Caldwella to lista obiektów głębokiego kosmosu, którą w 1995 roku stworzył brytyjski astronom amator Patrick Caldwell-Moore. Nie jest to katalog astronomiczny w ścisłym znaczeniu tego słowa, a zestawienie obiektów, które w zamierzeniu każdy astronom-amator może z łatwością zaobserwować. To powiedziawszy, zawiera on też takie obiekty, które znacznie przekraczają możliwości astronomii amatorskiej, jak na przykład Mgławica Grota.

Katalog Caldwella stanowi uzupełnienie Katalogu Messiera i zawiera dokładnie 109 obiektów. Wśród nich znajdziemy 1 ciemną mgławicę, 35 galaktyk, 18 gromad kulistych, 9 mgławic, 25 gromad gwiazd, 6 gromad połączonych z mgławicami, 13 mgławic planetarnych i 2 pozostałości po supernowej.

Wyjątkowa galeria zdjęć

Rzecz jasna, dopiero takie urządzenia jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozwalają ujrzeć obiekty Katalogu Caldwella w całej ich okazałości. Wykonane przez niego zdjęcia zapierają dech w piersiach. Jeżeli jesteście astronomami-amatorami, koniecznie porównajcie swoje obserwacje z właśnie tymi fotografiami.

c45

Galaktyka spiralna NGC 5248, oznaczona w katalogu Caldwella numerem 45. | Źródło: NASA, fot. tyt. NASA, ESA, P. Erwin (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

W sumie nowe zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia 30 obiektów. Jako, że fotografii jest 50, niektóre obiekty znalazły się na więcej niż jednej.

Warto wspomnieć, że NASA nie pierwszy raz opublikowała wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a zdjęcia przedstawiające obiekty z Katalogu Caldwella. W sumie galeria takich fotografii jego autorstwa obrazuje 87 ze 109 obiektów katalogu. Jeśli zaś chodzi o Katalog Messiera, galeria zdjęć z Teleskopu Hubble’a przedstawia 96 ze 110 jego obiektów.

c-99
Worek Węgla (ang. Coalsack), ciemna mgławica, która w Katalogu Caldwella jest oznaczona numerem 99. | Źródło: NASA, fot. tyt. NASA, ESA, P. Erwin (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

Aby przejrzeć wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a zdjęcia obiektów tworzących Katalog Caldwella, należy udać się na stronę NASA. Tam najnowsze opublikowane fotografie oznaczono banerem z napisem „New”. Rzecz jasna, na stronie NASA znajdziecie też galerię zdjęć obiektów z Katalogu Messiera, również pozyskanych za sprawą Teleskopu Hubble’a.

c-14
Podwójna gromada Perseusza, gromada utworzona przez dwie gromady otwarte – NGC 869 i NGC 884 – znajdująca się w gwiazdozbiorze Perseusza. W katalogu Caldwella stanowi 14. pozycję. | Źródło: NASA, fot. tyt. NASA, ESA, P. Erwin (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

Cóż, Kosmiczny Teleskop Hubble’a to naprawdę zasłużona maszyna. Ciekawe, jakie zdjęcia będziemy mogli ujrzeć za jego sprawą w przyszłości. Mam nadzieję, że równie niesamowite.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA, ESA, P. Erwin (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.