Pożywienie astronautów w długich misjach to poważny problem
„NASA potrzebuje nowych pomysłów na żywność dla astronautów. Ta ma w jak najmniejszym stopniu wykorzystywać ograniczone w kosmosie zasoby i generować jak najmniej odpadów” – powiedziała Grace Douglas, główny naukowiec NASA zajmująca się zaawansowaną technologią żywności w Johnson Space Center w Houston. Kobieta w ubiegłym roku napisała interesujący artykuł, opublikowany w Journal of Nutrition, w którym nakreślono problemy astronautów z tzw. „nudą żywieniową”, występującą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Czytaj więcej: Test rakiety Starship SN9 zakończony wielką eksplozją (wideo)
„NASA ma oczywiście stosowną wiedzę i możliwości technologiczne w tej dziedzinie, ale wiemy, że interesujące pomysły mogą istnieć także poza agencją. istnieją poza agencją” – mówiła Douglas w wywiadzie. „Podnoszenie świadomości pomoże nam dotrzeć do ludzi z różnych dziedzin nauki i zakątków świata, które mogą mieć klucz do rozwoju nowych technologii związanych z pożywieniem”.
Pojazdy z zaopatrzeniem przybywają na ISS kilka razy w roku, przywożąc świeże owoce i warzywa oraz niektóre półtrwałe produkty. Astronauci twierdzą, że te dostawy zapewniają im ogromne korzyści psychologiczne.
NASA i produkcja jedzenia w kosmosie
NASA próbowała wytwarzać żywność w kosmosie, prowadząc m.in. ograniczoną uprawę zieleni i rzodkiewek, które z końcem grudnia ubiegłego roku astronauci mieli okazję spróbować po raz pierwszy. Inne eksperymenty obejmowały użycie drożdży do wyhodowania składników odżywczych, które mogłyby uzupełniać dietę astronautów. Niestety, żaden z tych eksperymentów nie dostarczył znaczącej ilości pożywienia.
NASA chce wysłać astronautów na Księżyc już w 2024 roku, chociaż ta data jest wątpliwa ze względu na brak funduszy od kongresu Stanów Zjednoczonych. Agencja kosmiczna ma również długoterminowe cele, związane z obecnością astronautów na Marsie. Niestety, rejs statku z załogą w obie strony trwałby około 250 dni i ponowne zaopatrzenie misji w żywność już w jej trakcie byłoby niemożliwe.
Źródło: UPI