NASA płaci 500 000 dolarów za dobre pomysły dotyczące… żywności

Maksym SłomskiSkomentuj
NASA płaci 500 000 dolarów za dobre pomysły dotyczące… żywności
NASA jest gotowa zapłacić 500 000 dolarów za dobry pomysł, który pomoże astronautom podczas długoterminowych misji kosmicznych żywić się czymś innym niż suszoną, pakowaną żywnością z Ziemi. Na 30 lipca bieżącego roku wyznaczono termin zakończenia zgłoszeń do konkursu Deep Space Food Challenge. Jego wyniki zostaną ogłoszone niezwłocznie. Na identyczny pomysł wpadła Kanadyjska Agencja Kosmiczna, która laureatów konkursu wybierze w 2024 roku.

Pożywienie astronautów w długich misjach to poważny problem

„NASA potrzebuje nowych pomysłów na żywność dla astronautów. Ta ma w jak najmniejszym stopniu wykorzystywać ograniczone w kosmosie zasoby i generować jak najmniej odpadów” – powiedziała Grace Douglas, główny naukowiec NASA zajmująca się zaawansowaną technologią żywności w Johnson Space Center w Houston. Kobieta w ubiegłym roku napisała interesujący artykuł, opublikowany w Journal of Nutrition, w którym nakreślono problemy astronautów z tzw. „nudą żywieniową”, występującą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Czytaj więcej: Test rakiety Starship SN9 zakończony wielką eksplozją (wideo)

„NASA ma oczywiście stosowną wiedzę i możliwości technologiczne w tej dziedzinie, ale wiemy, że interesujące pomysły mogą istnieć także poza agencją. istnieją poza agencją” – mówiła Douglas w wywiadzie. „Podnoszenie świadomości pomoże nam dotrzeć do ludzi z różnych dziedzin nauki i zakątków świata, które mogą mieć klucz do rozwoju nowych technologii związanych z pożywieniem”.

Pojazdy z zaopatrzeniem przybywają na ISS kilka razy w roku, przywożąc świeże owoce i warzywa oraz niektóre półtrwałe produkty. Astronauci twierdzą, że te dostawy zapewniają im ogromne korzyści psychologiczne.

NASA i produkcja jedzenia w kosmosie

NASA próbowała wytwarzać żywność w kosmosie, prowadząc m.in. ograniczoną uprawę zieleni i rzodkiewek, które z końcem grudnia ubiegłego roku astronauci mieli okazję spróbować po raz pierwszy. Inne eksperymenty obejmowały użycie drożdży do wyhodowania składników odżywczych, które mogłyby uzupełniać dietę astronautów. Niestety, żaden z tych eksperymentów nie dostarczył znaczącej ilości pożywienia.

NASA chce wysłać astronautów na Księżyc już w 2024 roku, chociaż ta data jest wątpliwa ze względu na brak funduszy od kongresu Stanów Zjednoczonych. Agencja kosmiczna ma również długoterminowe cele, związane z obecnością astronautów na Marsie. Niestety, rejs statku z załogą w obie strony trwałby około 250 dni i ponowne zaopatrzenie misji w żywność już w jej trakcie byłoby niemożliwe.

Źródło: UPI

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.