NASA pokazuje zdjęcia z satelit – ocieplenie klimatu to nie mit

Mateusz PonikowskiSkomentuj
NASA pokazuje zdjęcia z satelit – ocieplenie klimatu to nie mit
Nowe wyniki opierające się na pięciu dekadach obserwacji satelitarnych pokazują jednolicie – nasza planeta się zmienia, a zmiany zachodzą szybciej niż wszyscy się spodziewali. NASA udostępniła szereg zdjęć, który pokazuje, jak ocieplenie klimatu wpływa na lodowce znajdujące się na biegunie północnym oraz południowym Ziemi.

Trzeba przyznać, że… nie jest zbyt ciekawie. Wiele fotografii pochodzi z długoletniej misji Landsat, która wykorzystuje do obserwacji satelity użytkowane przez NASA oraz United States Geological Survey. Szczegóły znajdziecie na poniższym filmie. 

Na powierzchni lodowca Petermann na Grenlandii można zobaczyć już baseny z wodą morską – a to tylko jedna z obserwacji poczynionych w połowie bieżącego roku. Landsat fotografowała naszą planetę między 1972 a 2019 rokiem – dzięki szczegółowym filmom poklatkowym Marka Fahnestocka z University of Alaska możemy zobaczyć to wszystko na własne oczy. Przepływ lodu jest bardzo niepewny, a szeroki zakres czasu pokazuje tylko i wyłącznie przyspieszające topnienie.

Lodowce na naszej planecie reagują w różny sposób na globalne ocieplenie. Lodowiec Columbia na Alasce był stabilny, kiedy Landsat patrzył na niego w 1972 roku – obecnie znajduje się on 20 kilometrów od swojej pierwotnej pozycji zaobserwowanej prawie 50 lat temu. Na kilku pomniejszych lodowcach pokrywa lodowa zaczęła po prostu pękać.

Odwrót lodowcowy oraz ich znaczące topnienie przekłada się na pojawienie się jezior zarówno na powierzchni lodowców, jak i pod ziemią. Ich poziom wzrósł o 27 procent na przestrzeni ostatnich 20 lat. Naukowcy nie spodziewali się zobaczyć takich zmian aż do 2050 lub nawet 2060 roku. Okazało się, że brutalna rzeczywistość przyszła znacznie szybciej.

2019 rok był najgorętszym okresem w historii planety. Postępujące zmiany nie tylko przyczynią się do kataklizmów w wielu regionach świata, ale znacząco wpłyną na istnienie ludzi na Ziemi.

Źródło: Space

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.