NASA ujawniła, gdzie chce wylądować na Księżycu

Anna BorzęckaSkomentuj
NASA ujawniła, gdzie chce wylądować na Księżycu
Tak się składa, ze w piątek 19 sierpnia amerykańska agencja kosmiczna ujawniła 13 proponowanych miejsc lądowania na Księżycu dla misji Artemis 3. Dla przypomnienia, w ramach misji Artemis 3 astronauci NASA wylądują na powierzchni satelity po raz pierwszy od 1972 roku. Jej załogę mają tworzyć mężczyzna i kobieta.

Artemis 3 – potencjalne lądowiska

Każda z lokacji wybrana przez NASA posiada 225 kilometrów kwadratowych powierzchni. Każda z nich zawiera też wiele miejsc o średnicy około 100 metrów nadających się na lądowisko kosmicznej kapsuły.

NASA zebrała dane na temat wyselekcjonowanych regionów z pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która została wystrzelona w kosmos w 2009 roku i wciąż krąży wokół Księżyca. Sonda ta mapuje obszary polarne powierzchni satelity o właśnie dlatego okazała się nieoceniona podczas przygotowań do programu Artemis. W ramach misji Artemis 3 NASA chce zbadać bowiem biegun południowy Księżyca.

ksiezyc-biegun

Obszary wokół bieguna południowego Księżyca, gdzie może odbyć się lądowanie kapsuły w ramach misji Artemis 3

Obszar ważny dla NASA

Biegun południowy Księżyca jest przedmiotem zainteresowania NASA, ponieważ w zacienionych częściach jego kraterów może skrywać się wodny lód. Lód ten mógłby niesamowicie przydać się podczas przyszłych misji ukierunkowanych na eksplorację powierzchni satelity i ułatwić założenie stałej bazy księżycowej.

Istotne jest też to, że południowy biegun Księżyca posiada obszary, które są zarówno stale skąpane w ciemności, jak i stale oświetlane przez światło słoneczne. I ten fakt można by wykorzystać.

„Znalezienie lokacji, do których dociera większa niż przeciętna ilość światła, pozwala nam projektować systemy, które wykorzystują światło do kontroli energii i temperatury.”, powiedział Jacob Bleacher, główny naukowiec ds. eksploracji w NASA. „Podobnie, lokacje o permanentnym zacienieniu, które są unikatowe dla biegunów, dostarczają okazji związanych z wykorzystaniem wody i substancji lotnych, które są tam uwięzione.”

Oczywiście, biegun południowy Księżyca jest też miejscem, gdzie żadna z załóg NASA jeszcze nie była. To rodzi pewne techniczne wyzwania.

„Miejsca lądowania Apollo znajdowały się w centralnej części strony Księżyca widocznej z Ziemi, a teraz wybieramy się w zupełnie miejsce, o innej i staraj geologicznie powierzchni.”, powiedziała Sarah Noble, szefowa ds. nauki księżycowej programu Artemis.

Naukowcy z NASA przez dwa lata rozważali, jakie miejsca na biegunie południowym Księżyca najlepiej nadawałyby się na lądowiska. Podczas tych rozważań brano uwagę kwestie komunikacyjne, warunki oświetleniowe, a także możliwości rakiety SLS, kapsuły Orion i statku Starship SpaceX. Ostatecznie wyselekcjonowano wspomniane 13 obszarów.

W najbliższym czasie NASA będzie pracować nad zawężeniem przygotowanej listy potencjalnych lądowisk, jako że data realizacji misji Artemis 3 jest coraz bliżej. Ostateczne miejsce lądowania będzie zależeć od tego, kiedy w 2026 roku start się odbędzie. Wiele lokacji nie będzie bowiem dostępnych podczas pewnych okienek startowych.

Pierwsze misje Artemis

29 sierpnia ma rozpocząć się pierwsza misja programu Artemis – Artemis 1, zakładająca bezzałogowy lot statku Orion wokół Księżyca. Rakieta SLS, która zostanie podczas niej użyta, czeka już w Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie na swój start. W 2024 roku ma odbyć się zaś załogowa misja Artemis 2, zakładająca dotarcie astronautów na orbitę satelity.

Ostatecznym celem programu Artemis jest założenie na Księżycu stałej bazy. Czas pokaże, czy ten cel uda się zrealizować.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.