W 2024 roku astronauci NASA w końcu mają powrócić na Księżyc. Czy tę misję uda się zrealizować? Póki co pewności nie ma, ale mimo to agencja z determinacją zmierza ku realizacji omawianego celu. Teraz wybrała ona 12 księżycowych projektów, które pomogą nam w badaniu Księżyca przed ponownym wysłaniem na jego powierzchnię ludzi.
Wszystkie projekty mają zostać zrealizowane i wysłane na Księżyc już w 2021 roku, w ramach programu CLPS (ang. Commercial Lunar Payload Services). W programie tym udział biorą prywatne przedsiębiorstwa, z którymi NASA podpisała kontrakty.
Niektóre z urządzeń, które trafią na Księżyc, zostaną zbudowane przy użyciu już istniejącego sprzętu – takiego jak części lub modele zaprojektowane podczas przygotowań do innych misji. Siedem z nowych projektów ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania z dziedziny nauk planetarnych i heliofizyki, natomiast pięć pozostałych zademonstruje nowe technologie.
„Wybrane ładunki księżycowe reprezentują najnowocześniejsze innowacje. Skorzystają one z wczesnych lotów, które odbędą się w ramach naszego projektu usług komercyjnych.”, powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrektoratu Misyjnego NASA. „Każdy ładunek demonstruje albo nowy instrument naukowy, albo technologiczną innowację, która wspiera naukowe i ludzkie cele eksploracyjne. Wiele z nich można by wykorzystać także na Marsie, i nie tylko.”
Spośród 12 omawianych projektów na wyróżnienie zasługuje chociażby MoonRanger, czyli mały, szybko poruszający się łazik, który będzie posiadał możliwość odjeżdżania poza obszar pozwalający na utrzymanie kontaktu z lądownikiem. Ma on tworzyć trójwymiarowe mapy powierzchni Księżyca. Buduje go firma Astrobiotic.
Kolejny ciekawy projekt to Heimdall, czyli system kamer, który ma pozwolić nam na jeszcze dokładniejsze poznanie cech geologicznych Księżyca. Będzie on również zwracał naszą uwagę na potencjalne zagrożenia stojące przed pojazdami, które mają wylądować na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
Większość pozostałych projektów skupi się na badaniu składu Księżyca i innych jego właściwości. Niemniej, Lunar Environment heliospheric X-ray Imager (LEXI) zajmie się fotografowaniem wiatru słonecznego.
Misja Moon 2024, która ma polegać na wysłaniu załogowego lotu na Księżyc będzie dla NASA wielkim wyzwaniem. Chociaż agencja dysponuje technologią pozwalającą na jej realizację, problemami są niewielka ilość czasu oraz ograniczony budżet. Wątpliwe jest, czy zakładany termin zostanie dotrzymany. Z czasem przekonamy się, czy to w ogóle możliwe.
Źródło: NASA