O jakim obiekcie mowa? Rzecz jasna o Księżycu. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej NASA, agencja zamierza podzielić się „nowym ekscytującym odkryciem” na jego temat już 26 października, podczas telekonferencji prasowej, która rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego.
Zasługa podniebnego teleskopu
W tej chwili wiadomo jedynie, że omawiane odkrycie zostało dokonane z pomocą należącego do NASA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA). Jest to powietrzne obserwatorium pracujące na wysokości 12 tysięcy metrów, zlokalizowane na pokładzie samolotu. Ten samolot to odpowiednio zmodyfikowany Boeing 747SP.
SOFIA wyposażone jest w teleskop o średnicy zwierciadła wynoszącej 2,5 metra, pracujący w zakresie promieniowania podczerwonego. To dzięki temu, że obserwatorium pracuje tak wysoko promieniowanie podczerwone jest w ogóle w stanie do niego dotrzeć. Na niższych wysokościach para wodna ziemskiej troposfery to promieniowanie pochłania.
Dotychczas obserwatorium SOFIA przyczyniło się do niejednego ważnego odkrycia. Jego instrumenty dokonały na przykład detekcji tlenu w atmosferze Marsa, zidentyfikowały pierwsze wiązanie kowalencyjne, które pojawiło się we Wszechświecie, i nie tylko. Na podstawie zebranych przez niego danych napisano już mnóstwo prac naukowych.
Czego spodziewać się tym razem?
Trudno przewidzieć, czego konkretnie może dotyczyć nowe odkrycie dokonane dzięki obserwatorium SOFIA. NASA wskazuje jednak na to, iż jest ono istotne z punktu widzenia eksploracji odległych zakątków kosmosu. Kto wie, może nie pozostanie ono bez wpływu na program Artemis, w ramach którego do 2024 roku agencja pragnie wysłać na powierzchnię satelity kolejnego mężczyznę i pierwszą kobietę.
Telekonferencję, podczas której NASA ujawni szczegóły odkrycia, będzie można oglądać na żywo za pośrednictwem strony internetowej agencji. Rzecz jasna, wszelkimi informacjami, które wówczas ujrzą światło dzienne, podzielimy się z Wami w naszym serwisie.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA