Wygląda na to, że start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, może po raz kolejny zostać opóźniony. W obliczu panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 NASA dokonała ewaluacji realizowanych misji, projektów i programów, aby określić, nad którymi z nich jej pracownicy mogą pracować zdalnie, a które muszą zostać wstrzymane. Niestety, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wpisany do drugiej z tych kategorii.
Aby zapewnić bezpieczeństwo swój pracownikom, NASA zdecydowała się zawiesić wszelkie testy i inne działania dotyczące następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Agencja nie wspomniała, kiedy prace mogą zostać wznowione, ale zaznaczyła, że będzie dostosowywać swoje przyszłe decyzje w do rozwoju sytuacji.
Biorąc pod uwagę to, że w Stanach Zjednoczonych liczba zakażeń koronawirusem wciąż rośnie, można założyć, iż Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie ponownie testowany dopiero za długie miesiące. Niewykluczone, że w związku z tym start maszyny zostanie znowu odłożony w czasie. Dotychczas planowano go na marzec 2021 roku.
Kosmiczny Telskop Jamesa Webba | Źródło: NASA
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został zaprojektowany z myślą o prowadzeniu obserwacji kosmosu w zakresie podczerwieni, tak jak Kosmiczny Teleskop Spitzera, który pod koniec stycznia tego roku został na zawsze wyłączony. Dla porównania, Kosmiczny Teleskop Hubble’a prowadzi obserwacje w zakresie światła ultrafioletowego, widzialnego oraz bliskiej podczerwieni. Najważniejszymi celami Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba będą prowadzenie obserwacji pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk oraz badanie tworzenia się gwiazd i systemów planetarnych.
Do projektów, których realizacji NASA póki co nie wstrzymuje, należą chociażby misja Mars 2020 (obejmująca wysłanie na Czerwoną Planetę łazika Perserverance) czy samolot Lockheed Martin X-59. Kontynuowane są też wszelkie działania związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Agencja nadal trenuje astronautów, przygotowuje się do wysłania na stację kolejnej załogi i gdy tylko zaistnieje taka potrzeba, wyśle też na nią potrzebne zapasy. Więcej na temat statusu poszczególnych projektów realizowanych przez NASA można przeczytać pod tym adresem.
Źródło: NASA