Naukowcy z MIT przypadkowo stworzyli najczarniejszy materiał w historii

Piotr MalinowskiSkomentuj
Naukowcy z MIT przypadkowo stworzyli najczarniejszy materiał w historii
Jeśli myśleliście, że czerń nie może stać się jeszcze bardziej czarna, to nic bardziej mylnego. Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli właśnie materiał, który jest 10 razy ciemniejszy od dotychczas uważanego za najczarniejszy. Nowe odkrycie pochłania ponad 99,995 procent światła, co już samo w sobie robi wrażenie.

Materiał wykonany jest z nanorurek węglowych, które zostały ułożone pionowo na folii aluminiowej wytrawionej chlorem. Najbardziej zaskakuje w tym wszystkim to, iż naukowcy odkryli „czarniejszą czerń” zupełnym przypadkiem. Jak do tego w ogóle doszło?

Badacze eksperymentowali ze wspomnianymi nanorurkami na materiałach przewodzących prąd elektryczny. Ich głównym celem było zwiększenie właściwości termicznych i elektrycznych tychże rurek. W wyniku kilkudziesięciu prób powstało coś, co zaskoczyło naukowców. O tym, że stworzyli coś dotychczas nieosiągalnego dowiedzieli się dopiero, gdy zbadali współczynnik odbicia światła czerni.

Kolor kolorem, ale kluczowym pytaniem jest – czy odkrycie można wykorzystać w jakiś praktyczny sposób? Okazuje się, że tak! Profesor aeronautyki i astronautyki w MIT, Brian Wardle, proponuje zastosowanie materiału w optycznych żaluzjach teleskopów kosmicznych redukujących niepożądane odbijanie światła.

Źródło: Engadget

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.