Naukowcy znaleźli na Ziemi miejsce, w którym nie rozwinie się życie

Maksym SłomskiSkomentuj
Naukowcy znaleźli na Ziemi miejsce, w którym nie rozwinie się życie
{reklama-artykul}
Mówi się, że wszędzie tam, gdzie jest woda, istnieje życie. Powiedzenie to w świetle najnowszych badań nie znajduje zastosowania wobec etiopskich źródeł geotermalnych Dallol znajdujących się w Kotlinie Danakilskiej. Naukowcy dowiedli, że istnieją tam warunki, które wykluczają rozwijanie się jakiejkolwiek formy życia.

Dallol jest wulkanem położonym w pobliżu granicy Etiopii z Erytreą. Cechą charakterystyczną obszaru, na którym się znajduje są baseny solankowe wypełniające jego kratery. Kolorowa woda w gorących źródłach zawiera związki siarki i żelaza wypłukiwana z magmy. Cały teren wygląda jak przeniesiony w całości z jakiejś skrajnie nieprzyjaznej życiu planety z filmu science fiction. Warto mieć świadomość tego, że jest to miejsce uznawane za jedno z najgorętszych na naszej planecie.

Rejon Etiopii od lat fascynował badaczy z całego świata. W 2016 roku rozpoczęto dokładną analizę regionu. Pomimo iż opublikowane kilka miesięcy temu jej wyniki mówiły o znalezieniu niezwykle drobnych mikroorganizmów o rozmiarach rzędu kilku nanometrów, to najnowsze doniesienia podważają wcześniejsze odkrycia.

dallol etiopia
Baseny geotermalne w Dallol | Źródło: Wikipedia, autor: Electra Kotopoulou

„Negujemy wcześniejsze twierdzenia o odnalezieniu form życia w basenach hydrotermalnych w Dallol”, napisała mikrobiolog Jodie Belilla z Université Paris-Sud. „Czy istnieje w nich życie? W świetle najnowszych badań, nie. Nasze twierdzenie bazuje na efektach badań uzyskanych przez połączenie technik molekularnych i mikroskopowych. W powietrzu znajdujemy co najwyżej wiele zanieczyszczeń związanych z aktywnością ludzi w rejonie”.


W opublikowanych w tym tygodniu wynikach analizy próbek zebranych w latach 2016-2018 udało się znaleźć wprawdzie organizmy bazujące na archeonach (archebakteriach) oraz bakteryjne sekwencje genowe, ale większość z nich to prawdopodobnie fałszywe tropy.

„Większość z nich była związana z… popularnym zestawem do biologii molekularnej i zanieczyszczeniami laboratoryjnymi dokonanymi przez człowieka, podczas gdy inne były bakteriami związanymi z człowiekiem i częstymi wizytami turystów w regionie”, czytamy.

Naukowcy wskazali dwie bariery uniemożliwiające przetrwanie życia w wodzie na Ziemi i potencjalnie także innych regioniach świata, w których woda się znajduje. Jedną z tych barier są solanki zdominowane przez magnez, które powodują rozpad komórek w procesie znanym jako chaotropowość. Drugą stanowi pewien, toksyczny poziom intensywnej kombinacji superkwasu i środowisk, w których występują ekstremalnie wysokie poziomy zasolenia.

Źródło: Nature

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.