Niezwykle jasna nowa wybuchła na niebie. Jest widoczna gołym okiem

Tomasz BielskiSkomentuj
Niezwykle jasna nowa wybuchła na niebie. Jest widoczna gołym okiem
Jeżeli spojrzysz dziś na nocne niebo, być może uda Ci się dostrzec gwiazdę, która jeszcze w zeszłym tygodniu nie była na nim widoczna. Mowa o zlokalizowanej 4566 lat świetlnych od ziemi RS Ophiuchi, która doznała niedawno potężnej eksplozji. Za sprawą tej eksplozji jej jasność wzrosła z 11 mag do 4,7 mag (im mniejsze magnitudo, tym gwiazda jaśniejsza).

Nowa powrotna

RS Ophiuchi to bardzo rzadki typ gwiazdy – tak zwana nowa powrotna. Nowa powrotna to gwiazda wybuchowa, ale której wybuch zaobserwowano więcej niż raz. Jak każda nowa, składa się ona z gwiazdy ciągu głównego oraz białego karła. W układzie tym następuje przepływ materii z gwiazdy ciągu głównego na powierzchnię białego karła. Z czasem w związku z tym dochodzi do zapłonu termojądrowego. W przypadku nowej powrotnej cykl ten regularnie się powtarza. Co ciekawe, w drodze Mlecznej zaobserwowano dotychczas tylko 10 nowych powrotnych.

RS Ophiuchi zwykle wybucha co jakieś 15 lat. Po raz ostatni jej eksplozję można było podziwiać w 2006 roku, a zatem do najnowszej doszło zgodnie z harmonogramem. O tej najnowszej eksplozji jako pierwszy doniósł irlandzki astronom amator – Keith Geary. Miało to miejsce 8 sierpnia. Później informowali o niej obserwatorzy z całego świata.


O tym, że w układzie RS Ophiuchi ponownie doszło do wybuchu nowej, potwierdziły obserwacje spektroskopowe gwiazd przeprowadzone między innymi przez spektrograf Teleskopu Seimei w Japonii oraz obserwacje w zakresie promieniowania gamma przeprowadzone przez obserwatorium GLAST (ang. Gamma-ray Large Area Space Telescope).

Układ, który czeka jeszcze potężniejsza eksplozja

Co czeka RS Ophiuchi w przyszłości? Możliwe, że pewnego dnia biały karzeł zakumuluje tyle materii pochodzącej z drugiej gwiazdy układu – czerwonego nadolbrzyma – iż przekroczy tak zwaną granicę Chandrasekhar. Wówczas biały karzeł przestanie być stabilny i wybuchnie, ale tym razem jako supernowa typu Ia.

W ciągu kilku najbliższych dni RS Ophiuchi będzie jednak tracić na jasności, aż w końcu przestanie być widoczna gołym okiem. Kolejnego wybuchu nowej w tym układzie możemy spodziewać się za 15 do 20 lat (w latach 2036-2041).

RS Ophiuchi – jak zaobserwować

Zanim RS Ophiuchi zniknie z nieba, koniecznie spróbuj wypatrzeć ją na niebie. Nie będą Ci potrzebne do tego żadne akcesoria, ale teleskop czy lornetka z pewnością ułatwią Ci zadanie. RS Ophiuchi znajdziesz w konstelacji Wężownika, na południowym zachodzie. Koordynaty układu to RA 17h 50m 13.17s, Dec –06° 42′ 28.6″.

Położenie układu RS Ophiuchi na niebie
Położenie układu RS Ophiuchi na niebie. | Źródło: Stellarium

Źródło: Universe Today / fot. tyt. Wikimedia Commons

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.