Tak się składa, że astronomowie właśnie zdołali zaobserwować bezpośrednio nowo odkrytą egzoplanetę – COCONUTS-2b krążącą wokół gwiazdy o nazwie COCONUTS-2. Co najlepsze, to jak dotąd najbliższa Ziemi egzoplaneta zaobserwowana bezpośrednio. Znajduje się ona około 35 lat świetlnych stąd.
Wyjątkowo zimny gazowy olbrzym
COCONUTS-2b (którego nazwa pochodzi od przeglądu COol Companions ON Ultrawide orbiTS) to stosunkowo chłodny, ogromny masowy gigant, który krąży w dużej odległości od swojej gwiazdy. Mowa o odległości około 6471 jednostek astronomicznych, która sprawia, że okres orbitalny obiektu wynosi jakieś 1,1 miliona lat. Dla porównania, dystans między Ziemią a Słońcem to 1 jednostka astronomiczna. Właśnie dlatego omawianą egzoplanetę można było zaobserwować bezpośrednio.
„Układ COCONUTS-2, zawierający masywną planetę na orbicie o bardzo dużej separacji i bardzo chłodną gwiazdę centralną, to układ zupełnie inny niż nasz Układ Słoneczny.”, powiedział astronom Zhoujian Zhang z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Hawajskiego.
Sposoby wykrywania egzoplanet
Najpowszechniej wykorzystywane metody wykrywania egzoplanet bazują na dwóch przykładach wpływu, jaki tego typu obiekty mogą wywierać na swoje gwiazdy macierzyste. Pierwsza z nich, metoda tranzytu, opiera się na zmianach jasności gwiazdy. Kiedy egzoplaneta przechodzi przed tarczą gwiazdy, jasność gwiazdy spada.
Druga metoda – metoda prędkości radialnej, polega na obserwowaniu zmian długości fal światła emitowanego przez gwiazdę – Efektu Dopplera. Gdy egzoplaneta krąży wokół gwiazdy, wywiera niewielki wpływ grawitacyjny, który sprawia, że gwiazda delikatnie się kołysze. W rezultacie gwiazda nieznacznie, ale regularnie, przybliża się i oddala od Ziemi, co z kolei wpływa na długość fal jej światła, które do nas docierają.
Wymienione metody świetnie sprawdzają się w wykrywaniu planet, które są ogromne i znajdują się blisko swoich gwiazd. Niemniej, dlatego że znajdują się one tak blisko swoich gwiazd, nie jesteśmy w stanie zaobserwować ich bezpośrednio.
„Bezpośrednie wykrywanie i badanie światła pochodzącego z gazowych olbrzymów krążących wokół innych gwiazd jest zwykle bardzo trudne, ponieważ odnajdywane przez nas planety z reguły mają orbity o małej separacji, a więc są zatopione w blasku światła swojej gwiazdy macierzystej.”, wyjaśnił astronom Michael Liu z Uniwersytetu Hawajskiego.
Odkrycie nie bez znaczenia
COCONUTS-2b udało się dostrzec bezpośrednio dlatego, że znajduje się daleko od swojej gwiazdy, a także ponieważ wciąż jest dość ciepła, mimo że jest chłodna jak na planetę gazową. Temperatura na jego powierzchni wynosi około 434 kelwiny (161 stopni Celsjusza). Wynika to z faktu, że COCONUTS-2b to planeta stosunkowo młoda. Ma ona zaledwie około 800 milionów lat.
W przyszłości COCONUTS-2b z pewnością będzie częstym obiektem badań. Obserwując ją, astronomowie mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat gazowych olbrzymów, ich różnorodności oraz procesu ich ewolucji.
Źródło: Uniwersytet Hawajski, fot. tyt. B. Bays (SOEST/UH)