Nowy łazik NASA. DuAxel poradzi sobie na Marsie z najtrudniejszym terenem

Maksym SłomskiSkomentuj
Nowy łazik NASA. DuAxel poradzi sobie na Marsie z najtrudniejszym terenem
{reklama-artykul}Nie tak dawno, bo 30 lipca bieżącego roku, NASA wysłała na Marsa swój kolejny łazik – Perseverance. Jest to maszyna o możliwościach większych niż wszystkie dotychczasowe łaziki agencji, ale mimo to wciąż podobna do łazików pokroju Curiosity czy Opportunity. W związku z tym nawet Perseverance nie będzie w stanie poruszać się po najtrudniejszym marsjańskim terenie – w szczególności po bardzo stromym zboczach. Przeciwnie powinno być w przypadku nowego łazika, którego prototyp NASA właśnie zaprezentowała.

Łazik z asem w rękawie

DuAxel, bo tak brzmi nazwa łazika, w przeciwieństwie do innych stworzonych przez NASA pojazdów tego typu, jest wyposażony w dwa koła i dlatego też przypomina raczej ziemskie, niż marsjańskie dwuślady. Dla porównania, Curiosity oraz Perseverance posiadają po sześć kół. Chociaż mniejsza liczba kół na pierwszy rzut oka może świadczyć o tym, że dla łazika DuAxel poruszanie się po powierzchni Czerwonej Planecie będzie trudniejsze, niż dla łazików sześciokołowych, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Już tłumaczę, dlaczego.

Otóż, DuAxel to właściwie dwa łaziki w jednym. Stanowi on parę dwukołowych łazików połączonych ze sobą – stąd nazwa DuAxel. Jeżeli maszyna ma zbadać na Marsie strome zbocze, ta może podzielić się na dwa łaziki, z czego jeden pozostanie obok zbocza działając niczym kotwica, a drugi, przytwierdzony linką do pierwszego, stoczy się w dół, przeprowadzając po drodze przeróżne badania.

nasa-duaxel

Łazik DuAxel – jedna z jego połówek działa na stromym zboczu niczym kotwica, podczas gdy druga powoli zmierza w dół. | Źródło: NASA/JPL-Caltech/J.D. Gammell

Szerokie perspektywy

Rzecz jasna, jeżeli łazik znajdujący się na zboczu napotka na jakikolwiek problem, łazik zlokalizowany u góry będzie mógł go do siebie przyciągnąć, dzięki wspomnianej lince, by ponownie się z nim połączyć. Musicie przyznać, że to naprawdę pomysłowe. Dzięki omówionym umiejętnościom DuAxel byłby w stanie zbadać niedostępne dotychczas części nie tylko Marsa, ale również Księżyca.

Dotychczas NASA przetestowała łazika DuAxel jedynie na Ziemi, a dokładniej mówiąc na kalifornijskiej części pustyni Mojave. Dzięki poniższemu materiałowi, zarejestrowanemu podczas testów, każdy może przekonać się, jak pojazd ten radzi sobie na stromych i skalistych wzniesieniach.

Rzecz jasna, jeszcze nie ma pewności, czy DuAxel to pojazd, który wyruszy na Czerwoną Planetę. Niemniej, nawet jeśli tak się nie stanie, być może NASA wykorzysta technologię w nim wykorzystaną do opracowania kolejnego, jeszcze nowocześniejszego łazika. Czas pokaże.

Źródło: NASA JPL, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech/J.D. Gammell

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.