Nie wierzcie w to, co mówią płaskoziemcy. Ziemia to nie płaski naleśnik, a elipsoida (spłaszczona kula), która nieustannie rotuje. Aby zobaczyć dowody na jej okrągłość i rotację, nie potrzeba wiele. Pokazał to fotograf Eric Brimmel. Stworzony przez niego piękny timelapse ukazuje obrót Ziemi w zapierający dech w piersiach sposób.
Sprytna metoda na ukazanie obrotu Ziemi
Eric Brimmel wykonał z pomocą aparatu fotograficznego serię zdjęć nieba i to właśnie te zdjęcia utworzyły opublikowany przez niego timelapse. Jeśli jednak widzieliście wcześniej inne materiały wideo ukazujące nocne niebo, zapewne zauważyliście, że zwykle to gwiazdy i całe niebo zmieniają na timelapse’ach swoją pozycję. W przypadku tego wideo jest inaczej – niebo stoi w miejscu. Jak to możliwe?
Brimmel wykorzystał swój aparat fotograficzny w parze z tak zwaną głowicą astrofotograficzną, która pozwoliła mu sprawić, by jego kamera mogła obracać się z tą samą prędkością co Ziemia, ale w odwrotnym kierunku. To pozwoliło fotografowi ustabilizować niebo i ukazać na wideo zjawisko obrotu Ziemi.
Materiały, które hipnotyzują
Trzeba przyznać, że film stworzony przez Brimmela jest naprawdę piękny. Ma to częściowo związek z faktem, że fotograf wybrał świetną lokalizację do zarejestrowania tego materiału. Tą lokalizacją jest Park Narodowy Jeziora Kraterowego znajdujący się w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Mowa o miejscu o ciekawym krajobrazie, a ponadto znajdującym się dość daleko od ośrodków miejskich. Dzięki temu w jego obszarze zanieczyszczenie świetlne jest stosunkowo niskie, co zapewnia bardzo dobry widok na Drogę Mleczną.
Do piękna tego materiału niewątpliwie przyczynia się to, jak ukazuje ono obrót Ziemi. Zjawisko obrotu Ziemi nie jest czymś, co jesteśmy w stanie odczuć, a film Brimmela nie dość że świetnie je obrazuje, to na dodatek w sposób wręcz… relaksujący.
Oczywiście, Eric Brimmel nie jest jedyną osobą, która zarejestrowała na timelapse obrót Ziemi. Ba, sam Brimmel zrobił to kilkukrotnie. Gorąco zachęcam Was do obejrzenia całej serii takich filmów.
Źródło: YouTube/Eric Brimmel