Odciski palców jednak nie takie unikatowe? Nowe badania zaskakują

Anna BorzęckaSkomentuj
Odciski palców jednak nie takie unikatowe? Nowe badania zaskakują

Każdy człowiek jest pod wieloma względami wyjątkowy. Jedna z cech, które się do tej wyjątkowości przyczyniają, to nasze odciski palców. Mimo że na przestrzeni dziejów na Ziemi żyło ponad 100 miliardów ludzi, naukowcy uważają, że żaden z nich nie miał dwóch identycznych odcisków palców. Ba, uważa się, że każdy z nas ma odmienny wzór linii papilarnych na każdym z naszych palców. Niemniej, nowe badania sugerują, że co do ostatniej kwestii można mieć wątpliwości.

Odciski palców jednak mogą być do siebie podobne

Korzystając z sieci neuronowej, zespół badaczy z Uniwersytetu Columbia przeanalizował amerykańską bazę danych zawierającą około 60 tysięcy odcisków palców i składającą się z pełnych zestawów odcisków palców – tworzonych przez odciski wszystkich 10 palców rąk. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy sieć będzie w stanie zidentyfikować podobieństwa między odciskami poszczególnych palców w każdym z zestawów.

Okazuje się, że pomiędzy odciskami różnych palców tej samej osoby jak najbardziej występują podobieństwa. Sztuczna inteligencja uczonych z Uniwersytetu Columbia obecnie wykrywa te podobieństwa ze skutecznością na poziomie 77 procent w przypadku pojedynczej pary odcisków.

Nietuzinkowe rozwiązanie, które może zostać docenione

Dość istotny jest fakt, że w swoim badaniu naukowcy z Uniwersytetu Columbia postanowili przyjrzeć się odciskom palców nieco inaczej, niż robi się to zazwyczaj. Sztuczna inteligencja miała bowiem szukać bowiem różnic nie w tak zwanych minucjach odcisków palców, czyli początków, zakończeń, haczyków i rozwidleń linii papilarnych, a w kątach i krzywiznach wirów oraz pętli w środku odcisku palca.

Z biegiem czasu sieć neuronowa coraz lepiej identyfikowała, kiedy dwa różne odciski palców należały do tej samej osoby. Chociaż każdy odcisk palca z tej samej dłoni był nadal niepowtarzalny, występowało między nimi wystarczająco dużo podobieństw, by sztuczna inteligencja mogła je ze sobą powiązać.

Odciski palców
Sztuczna inteligencja naukowców z Uniwersytetu Columbia identyfikuje podobieństwa między odciskami różnych palców tej samej osoby. | Źródło: Creative Machines Lab

„Sugerujemy, że podobieństwa w zakresie różnych odcisków palców należących do tej samej osoby są interesujące nie tylko dlatego, że podważają długo utrzymywane przekonania, ale też dlatego, że te podobieństwa mogą pomóc w poszerzeniu możliwości znajdowania dochodzeniowych wskazówek, gdy odciski palców pozyskane z miejsc zbrodni pochodzą z innych palców niż odciski, które już są w aktach.”, informują naukowcy. „Mamy nadzieję, że te dodatkowe informacje pomogą w priorytetyzacji poszlak, gdy istnieje wiele dróg dalszego postępowania, uniewinnianiu osób niesłusznie podejrzewanych o popełnienie przestępstwa, a nawet w uzyskiwaniu poszlak w przypadku nierozstrzygniętych spraw.”

Mimo że sztuczna inteligencja zaskakująco dobrze radzi sobie w dopasowywaniu do siebie różnych odcisków palców należących do tej samej osoby, nie radzi sobie jeszcze wystarczająco dobrze, by faktycznie wykorzystywać ją do celów identyfikacyjnych, zwłaszcza w pracy policyjnej. Badacze mają jednak 99,99 procent pewności, że podobieństwa znalezione w osobistych odciskach palców są autentyczne i że sieć neuronową można dalej rozwijać, aby ta zaczęła spełniać swoją rolę jeszcze lepiej.

Źródło: Creative Machines Lab, fot. tyt. Pixabay

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.