Odłam ramienia Drogi Mlecznej
Nowo odkryta struktura rozciąga się na około 3000 lat świetlnych i oddziela się od ramienia Strzelca. Odkryto ją z pomocą niedziałającego już Kosmicznego Teleskopu Spitzera, a także z użyciem danych zebranych w ramach misji sondy Gaia. Zawiera ona cztery mgławice: Mgławicę Orzeł, Mgławicę Omega, Mgławicę Trójlistna Koniczyna oraz Mgławicę Laguna. Są to mgławice znane ze swojego piękna.
Tak, wspomniane mgławice są znane od dawna. Wcześniej błędnie określono jednak ich położenie w naszej galaktyce. Można to rzecz jasna wybaczyć, biorąc pod uwagę to, jak skomplikowany jest proces określenia wzajemnych dystansów między poszczególnymi obiektami w kosmosie.
„Dystanse należą w astronomii do najtrudniejszych do mierzenia.”, powiedział Alberto Krone-Mortis, jeden z astronomów stojących za odkryciem. „Tylko ostatnie, bezpośrednie pomiary odległości wykonane przez sondę Gaia sprawiają, że geometria tej nowej struktury jest tak oczywista.”
Michael Kuhn, astrofizyk z Caltechu i główny autor pracy poświęconej odkryciu, informuje, iż kluczową właściwością ramion spiralnych jest to, jak ciasno wiją się wokół centrum galaktyki. Większość modeli Drogi Mlecznej sugeruje, że Ramię Strzelca tworzy spiralę o kącie nachylenia wynoszącym około 12 stopni. Tymczasem, nowo poznana struktura, będąca odłamem Ramienia Strzelca, charakteryzuje się kątem nachylenia o wartości 60 stopni.
Nowa odkryta struktura, czyli odłam Ramienia Strzelca Drogi Mlecznej. | Źródło: NASA/JPL-Caltech
Struktura znana z innych galaktyk
Co ciekawe, podobne struktury dostrzegano wcześniej w galaktykach innych niż Droga Mleczna. Nazywa je się piórami lub ostrogami. Dlaczego ta odkryta teraz w naszej galaktyce dotychczas umknęła astronomom? To proste. Obserwowanie i mapowanie Drogi Mlecznej z Układu Słonecznego jest niebywale trudne, zwłaszcza że Układ Słoneczny położony jest w Ramieniu Oriona. Wyobraź sobie, że musiałbyś zmapować całą Warszawę, stojąc pod Pałacem Kultury i Nauki.
Kolejny z autorów artykułu, Robert Benjamin, stwierdził, iż odkrycie przypomina o tym, jak wiele niewiadomych istnieje na temat wielkoskalowej budowy Drogi Mlecznej. Kto wie, być może nowo odkryta struktura pozwoli co nieco tych niewiadomych się pozbyć.
Jestem ciekawa, czego jeszcze w przyszłości dowiemy się na temat Drogi Mlecznej. Ile jeszcze istnieje w jej obrębie struktur, których póki co nie znamy? Czas pokaże.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech