Pamiętacie najczarniejszą substancję świata? Właśnie stworzono jej przeciwieństwo

Maksym SłomskiSkomentuj
Pamiętacie najczarniejszą substancję świata? Właśnie stworzono jej przeciwieństwo
{reklama-artykul}W 2014 roku badacze z National Physical Laboratory stworzyli, a w 2016 udoskonalili najciemniejszy materiał na świecie – Vantablack. Ta substancja, zbudowana z nanorurek węglowych, pochłania aż 99,965% padającego na nią światła. Teraz zdołano opracować jej zupełne przeciwieństwo – ultra biały materiał, który z kolei odbija 95,5 procenta docierającego do niego światła. Cóż, yang doczekał się swojego yin.

Najbielsza biel

Autorami nowego ultra białego materiału są uczeni z Uniwersytetu Purdue. Stanowi on farbę stworzoną przy użyciu wypełniacza jakim jest węglan wapnia, o wysokim stężeniu cząstek i różnych rozmiarach jego kryształów , dzięki czemu ta jest w stanie efektywnie rozpraszać wszystkie długości fal promieniowania słonecznego.

Po co w ogóle tworzyć tak białą farbę? Z prostego powodu. Pokryte nią budynki nie nagrzewałyby się tak bardzo jak te pokryte zwykłą farbą. To pozwoliłoby ograniczyć użycie latem urządzeń i systemów klimatyzujących, a co za tym idzie – zaoszczędzić znaczną ilość energii elektrycznej.

Skuteczność potwierdzona badaniami

W ramach dwóch dni testów, przeprowadzonych w różnych lokacjach, w towarzystwie różnych warunków pogodowych, uczeni pokazali, iż ich ultra biała farba potrafi rozproszyć 95,5 procenta światła. Dzięki temu temperatura farby jest w stanie utrzymać się 10 stopni Celsjusza poniżej temperatury otoczenia w nocy i 1,7 stopnia Celsjusza poniżej temperatury otoczenia w dzień. Da porównania, dotychczasowe rekordowo jasne farby odbijały od 80 do 90 procent promieni światła i nie były przy tym w stanie zachować temperatury niższej niż otoczenie.

Co istotne, nakładanie na powierzchnie ultra białej farby z Uniwersytetu Purdue jest równie proste co nakładanie na powierzchnie zwykłych farb. Poza tym, farba ta wysycha z podobną prędkością, jest odporna na ścieranie, wodoodporna i może przetrwać w trudnych warunkach co najmniej trzy tygodnie. Należy jednak wspomnieć, że obecnie trwają próby, w ramach których jej wytrzymałość testowana jest w szerszym ujęciu czasowym.

bialy-budynek

Ultra biała farba zapobiegałaby nadmiernemu ogrzewaniu się budynków. | Źrodło: Pexels/Ben Neale

„Nasza farba jest kompatybilna z procesem produkcyjnym farb komercyjnych, a jej koszt może być porównywalny, a nawet niższy.”, powiedział inżynier-mechanik z Uniwersytetu Purdue – Xiulin Ruan. „Kluczem jest zapewnienie niezawodności farby, tak aby jej długofalowe stosowanie na zewnątrz było opłacalne.”

Wynalazek, który można ulepszyć

W najbliższej przyszłości twórcy farby zamierzają ją rzecz jasna udoskonalić. Przede wszystkim rozważają oni wzbogacenie farby o polimery na bazie fluorowęglowodorów, które wykazują wysoką odporność na wpływ warunków atmosferycznych.

„Wiele tradycyjnych białych farb, opracowanych z myślą o trwałości, z czasem wykazuje spadek współczynnika odbicia światła słonecznego.”, badacze tłumaczą w swoim artykule. „Materiały takie jak spoiwa bazujące na fluoropolimerach mogą zwiększyć żywotność współczynnika odbicia, a tym samym obniżyć średnie roczne wydatki.”

Ultra biała farba musi przejść jeszcze wiele testów, ale już zgłoszono wniosek o jej opatentowanie. Poza tym, dotychczas nie podzielono się jej oficjalną nazwą. Ciekawe, czy ta będzie brzmieć równie ciekawie, jak nazwa ultra czarnej farby.

Źródło: Cell Reports Physical Science, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.