Wstępna wycieczka łazika po Czerwonej Planecie
Dokładniej mówiąc, wspomniany test miał miejsce 4 marca. Wówczas łazik pokonał 6,5 metra, okrążając swoje miejsce lądowania. To jeden z wielu kamieni miliowych, które NASA musi osiągnąć, zanim Perseverance będzie mógł wyruszyć w podróż, podczas której zajmie się polowaniem na ślady mikrobiologicznego życia w kraterze Jezero. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dawniej krater Jezero był domem dla jeziora.
A quick test of my steering, and things are looking good as I get ready to roll. My team and I are keen to get moving. One step at a time. pic.twitter.com/XSYfT158AQ
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 5, 2021
„To była nasza pierwsza szansa, by wypróbować Perseverance i zabrać go na przejażdżkę.”, powiedziała Anais Zarifian, inżynier z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. „Napęd na sześć kół, w który wyposażono łazika, sprawdził się znakomicie. Teraz jesteśmy przekonani, że nasz system napędowy jest gotowy do użycia oraz, iż w ciągu dwóch najbliższych lat zabierze nas wszędzie tam, gdzie poprowadzi nas nauka.”
Perseverance – następne testy łazika już w drodze
Napęd łazika to nie jedyna rzecz, którą dotychczas NASA zdołała poddać próbie. Agencja przetestowała już też chociażby 2-metrowe robotyczne ramię pojazdu. W ciągu najbliższych dni NASA skalibruje kolejne instrumenty Persevrance, wyśle go na jeszcze dłuższe przejażdżki, a już 19 marca wystartuje z testami kompana łazika – drona Ingenuity.
Warto przypomnieć, że Ingenuity wyruszył na Marsa wraz z Perseverance, by przetestować koncepcję marsjańskiego „helikoptera”. Będzie on pierwszą zbudowaną przez człowieka maszyną, która wzniesie się w przestworza w atmosferze innej niż ziemska. To istotne osiągnięcie, zwłaszcza że latanie w atmosferze Marsa powinno być znacznie trudniejsze niż w ziemskiej ze względu na jej niewielką gęstość.
Czytaj także: Łazik Perseverance – 7 ciekawostek, które warto poznać
Ambitna misja
W sumie Perseverance ma prowadzić na powierzchni Czerwonej Planety swoje badania przynajmniej przez jeden marsjański rok, czyli przez 687 ziemskich dni. Biorąc jednak pod uwagę historię innych łazików NASA, można stwierdzić, że zapewne jego misja zostanie znacznie, znacznie wydłużona.
Podczas swojej misji Perseverance zbierze i zamknie w specjalnych tubach próbki marsjańskiego pyłu i skał. Te zostaną przez niego pozostawione w wyznaczonym miejscu, a lata później odebrane i sprowadzone na Ziemię przez specjalnie zaprojektowany w tym celu pojazd. Przygotowania do realizacji operacji Mars Sample Return już trwają.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech