Pierwszy kraj na świecie uznany w całości za obszar ciemnego nieba

Maksym SłomskiSkomentuj
Pierwszy kraj na świecie uznany w całości za obszar ciemnego nieba
{reklama-artykul}
Przeglądając zasoby sieci zapewne nie jeden raz natknęliście się na niesamowite zdjęcia nocnego nieba, na których widać nie tylko tysiące (miliony?) gwiazd, ale także Drogę Mleczną. Zdjęcia te – o dziwo – często nie są efektem obróbki graficznej. Tak piękne fotografie da się zrobić, jednakże muszą zaistnieć do tego odpowiednie warunki. Większość zdjęć tego rodzaju wykonywana jest w tak zwanych „parkach ciemnego nieba” – obszarach terenu o minimalnym zanieczyszczeniem światłem. Wyobraźcie sobie, że takim obszarem po raz pierwszy w historii uznano terytorium całego kraju!

Pierwszym państwem uznanym w całości za obszar ciemnego nieba zostało Niue, zajmujące w całości obszar wyspy na Oceanie Spokojnym. Niue jest dużym, iście rajskim, wyniesionym atolem koralowym, leżącym w Polinezji. Władze terytorium stowarzyszonego Nowej Zelandii, zamieszkiwanego przez ok. 1900 osób, wprowadziło w 2018 roku przepisy chroniące nocny krajobraz. To właśnie dzięki temu oraz przychylności mieszkańców udało się zredukować poziom zanieczyszczenia światłem do minimum.

obszar ciemnego nieba niue wyspa
Nocne niebo nad wyspą Niue. | Źródło: NiueIsland

Aby osiągnąć swój cel, na Niue wymieniono oświetlenie uliczne i prywatne na całej wyspie. Zgodnie z ustaleniami powziętymi pomiędzy rządem kraju, a Międzynarodowym Związkiem Ciemnego Nieba, wyspę podzielono na strefę centralną oraz wschodnie wybrzeże. To wschód wyspy, zajmujący 75% jej powierzchni, stał się Sanktuarium Ciemnego Nieba, a więc miejscem, w którym niebo jest niemalże naturalnie ciemne w nocy.

Wyspa Niue powinna stać się mekką dla wszystkich osób interesujących się astrofotografią. Gdyby tylko loty na Polinezję nie były tak drogie… 

W Polsce parki ciemnego nieba nie mają regulacji prawnych i powoływane są na podstawie umowy pomiędzy instytucjami państwowym, w porozumieniu z władzami gminnymi. W naszym kraju możecie odwiedzić dwa takie parki: Izerski Park Ciemnego Nieba oraz Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.

Źródło: DarkSky, NiueIsland

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.