Po sześciu latach sonda Hayabusa 2 sprowadziła na Ziemię próbki asteroidy

Maksym SłomskiSkomentuj
Po sześciu latach sonda Hayabusa 2 sprowadziła na Ziemię próbki asteroidy
3 grudnia 2014 roku Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) wysłała w przestrzeń kosmiczna ważną sondę – sondę, która miała pobrać próbki asteroidy Ryugu i wrócić z nimi na Ziemię. Tak się składa, że w ubiegłym roku udało się te próbki pobrać, a teraz, 6 lat po starcie, dostarczyć je na naszą planetę. To drugie takie dokonanie w historii JAXA.

Udane lądowanie

Kapsuła zawierająca pył i skały pochodzące z powierzchni Ryugu weszła w ziemską atmosferę 5 grudnia, o godzinie 18:28 czasu polskiego. Ta przecięła nocne niebo na Australią, po czym z pomocą spadochronu wylądowała na terenie tak zwanej Strefy Zakazanej Woomera. Tam przejął ją należący do JAXA helikopter, który zlokalizował ją dzięki radiolokatorowi.

hayabusa-1

Kapsuła sondy Hayabysa 2 po wejściu w atmosferę Ziemi. | Źródło: JAXA

Przed wejściem w atmosferę, bo 5 grudnia o godzinie 6:25 czasu polskiego kapsuła oddzieliła się od sondy Hayabusa 2, co JAXA zdołała potwierdzić zarówno z pomocą danych telemetrycznych, jak i radaru dopplerowskiego. Po wylądowaniu kapsuła została przetransportowana do obiektu Quick Look Facility (QLF) w obszarze Strefy Zakazanej Woomera.

Ile kosztowała cała misja przeprowadzona przez japońską sondę? Szacuje się, iż było to w granicach około 278 milionów dolarów. Póki co Hayabusa2 spełniła wszystkie oczekiwania naukowców oraz inżynierów zaangażowanych w jej misję.

Osiągnięcie o dużym znaczeniu

Japońska Agencja Badań Kosmicznych jest w tej chwili jedyną kosmiczną agencją na świecie, która w ogóle zdołała sprowadzić na Ziemię próbki asteroidy, co dopiero dwukrotnie. Po raz pierwszy dokonano tego w 2010 roku, z pomocą sondy Hayabusa, poprzedniczki sondy Hayabusa 2.

hayabusa-2
Kapsuła sondy Hayabusa 2 po wylądowaniu. | Źródło: JAXA

Jako że asteroidy w ciągu ostatniego miliarda lat zmieniły się w bardzo niewielkim stopniu, badania nad materiałem pochodzącym z Ryugu mogą pozwolić uczonym dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii Układu Słonecznego. Właśnie dlatego japońskiej agencji tak bardzo zależało na dostarczeniu na Ziemię tego materiału.

Jak już wspomniałam, na powierzchnię naszej planety powróciła tylko kapsuła zawierająca próbki z Ryugu. Sama sonda Hayabusa 2 pozostała zaś w przestrzeni kosmicznej. Chociaż jej pierwotna misja się zakończyła, teraz będzie krążyć wokół Słońca, a w przyszłości dokona przelotów w pobliżu asteroid (98943) 2001 CC21 oraz 1998 KY26 – odpowiednio w lipcu 2026 roku i lipcu 2031 roku, realizując misje drugorzędne.

Źródło: JAXA, fot. tyt. Wikimedia Commons/ Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) [CC BY 3.0]

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.