Sławosz Uznański – kto to?
Sławosz Uznański to absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu w Nantes. Od 2011 roku pracuje w Europejskiej Organizacji Jądrowej CERN w Genewie, przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Posiada doktorat z mikroelektroniki, prowadzi badania naukowe, jest autorem licznych publikacji i książki o skutkach promieniowania.
Wielki sukces! naukowiec – Sławosz Uznański wybrany do rezerwowego korpusu astronautów @ESA
W 1,5-rocznych eliminacjach, dzięki atutom takim jak np. dośw. pracy w #CERN przy #LHC, pokonał >22 tys. kandydatów z całej Europy.
Więcej https://t.co/N28DISsTEB#POLSA #CM22 pic.twitter.com/hP6ES1uica— Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) November 23, 2022
Europejska Agencja Kosmiczna wybrała polskiego naukowca spośród ponad 22 tysięcy innych kandydatów na astronautów. Decyzja ESA wynikała zapewne z wiedzy, jaką Uznański posiada na temat promieniowania. Zajmuje się on między innymi projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie i to właśnie efektów promieniowania w układach elektronicznych dotyczy jego książka.
Oczywiście, osoby biorące udział w naborze ESA musiał przejść liczne testy z wiedzy o kosmosie i kosmicznych technologiach. Próbom poddano również ich inteligencję, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów czy kondycję.
Szansa na lot na Księżyc
Chociaż Sławosz Uznański został astronautą rezerwowym, być może i tak weźmie udział w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczna. Istnieje też szansa, że poleci na Księżyc. To pierwsze ma być wysokie prawdopodobne dlatego, że Rosja wyraziła zamiar wycofania się z ISS. Druga kwestia będzie zależeć od przebiegu programu Artemis NASA.
„Kontrakty ESA otrzyma 6 astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych. Ci pierwsi mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA. Rezerwowi w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS.”, przekazała w informacji prasowej Polska Agencja Kosmiczna.
Co teraz czeka Sławosza Uznańskiego? ESA informuje, że astronauci rezerwowi przejdą podstawowe szkolenie na wypadek, gdyby nadarzyła się okazja do lotu w kosmos. Poza tym pozostaną u swoich dotychczasowych pracodawców, czekając na odpowiedni telefon.
Sławosz Uznański oczywiście niesamowicie cieszy się z tego, że Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła uczynić go astronautą. Jest też dumny, że będzie mógł reprezentować nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego.
Źródło: ESA, PAP, fot. tyt. Canva