Pierwsze pogłoski o tym, że drugi w historii Polak poleci w kosmos pojawiły się w listopadzie 2022 roku. Wtedy to Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) po raz pierwszy od 13 lat wybrała nowych kandydatów na astronautów, którzy dołączą do jej szeregów. Sławosz Uznański otrzymał wtedy kontrakt rezerwowy, jako jedna z 11 osób. Z końcem czerwca bieżącego roku gruchnęła informacja, że ESA wybrała następcę Hermaszewskiego. Teraz wiemy już na pewno, że Polak weźmie udział w misji kosmicznej. Informację przekazał Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Drugi polski astronauta poleci w kosmos
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał dziś dziennikarzom w Łodzi:
Mam bardzo dobrą wiadomość – będziemy mieli drugiego Polaka na orbicie ziemskiej. 4 sierpnia podpisałem umowę z ESA i stroną amerykańską. Misja planowana jest na 2024 rok. Historia dzieje się na naszych oczach.
Decyzja nie jest jednak ostateczna, a zanim drugi Polak poleci w kosmos, muszą zostać załatwione jeszcze pewne kwestie formalne. Jak dodał minister:
Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów.
Wszystko wskazuje na to, że rzeczonym astronautą będzie właśnie Sławosz Uznański. To jego kandydaturę popiera Polska, co zakomunikował Buda w mediach społecznościowych.
Będziemy przedstawiali jako kandydata naszego Sławosza Uznańskiego. Musi być zatwierdzony jeszcze przez odpowiednia gremia, ale liczymy że to będzie właśnie on.
Wybór Polaka miał być możliwy za sprawą zwiększenia nakładów finansowych Polski na działalność ESA. W najbliższych latach Polska ma przeznaczyć na ten cel 360 mln euro, czyli grubo powyżej 1,4 mld złotych. Transza za pierwszy rok ma opiewać na 70 mln euro.
Kim jest Sławosz Uznański?
Sławosz Uznański to absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu w Nantes. Od 2011 roku pracuje w Europejskiej Organizacji Jądrowej CERN w Genewie, przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Ma doktorat z mikroelektroniki, prowadzi badania naukowe, jest autorem licznych publikacji i książki o skutkach promieniowania. Polak zajmuje się między innymi projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie i to właśnie efektów promieniowania w układach elektronicznych dotyczy jego książka.
Warto pamiętać o tym, że Europejska Agencja Kosmiczna wybrała polskiego naukowca spośród ponad 22 tysięcy innych kandydatów na astronautów.
Sławosza Uznańskiego czekają jeszcze liczne testy – zarówno te na wiedzę, jak i inteligencję oraz sprawność fizyczną. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, Polska będzie mogła pochwalić się drugim astronautą w kosmosie.
Astronauci będą mieli zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA.
Źródło: Twitter