Dźwięki z Czerwonej Planety
Jak wspomniałam, NASA wyposażyła łazik Perseverance w dwa mikrofony. Pierwszy stanowi część systemu EDL (ang. Entry Descent and Landing), natomiast drugi kamery SuperCam. Mikrofon systemu EDL miał posłużyć przede wszystkim do nagrania dźwięków towarzyszących lądowaniu pojazdu, ale NASA wykorzystała go również do posłuchania łazika podczas jednej z jego pierwszych przejażdżek po powierzchni Marsa.
Wspomniane 16-minutowe nagranie zostało utworzone właśnie podczas jednej z pierwszych przejażdżek Perseverance, z użyciem mikrofonu systemu EDL. Miało to miejsce 7 marca. Co na nim słychać? Cóż, mnóstwo skrzypienia, pisków, szumów, i nie tylko. Wygląda na to, że łazik Perseverance jest hałaśliwy. Niewątpliwie ma to związek z faktem, że jego koła są wykonane z metalu.
Niepokojące odgłosy
W zasadzie, łazik Perseverance jest na tyle hałaśliwy, że Dave Gruel, główny inżynier systemu EDL, stwierdził, iż zjechałby na pobocze i zadzwonił po lawetę, gdyby chodziło o jego samochód. Na nagraniu wyraźnie słychać wysoki dźwięk przypominający drapanie, którego źródła badacze jeszcze nie zidentyfikowali. Możliwe, że wynika on z elektromagnetycznych zakłóceń pochodzących z elektronicznych układów pojazdu. NASA podzieliła się krótszą wersją nagrania, z którego odgłos ten został odfiltrowany.
Hear that? That’s the sound of me driving over Martian rocks. This is the first time we’ve captured sounds while driving on Mars.
Read full story: https://t.co/oqdnCJShjm pic.twitter.com/yKwypUSnE7
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 17, 2021
Drugi mikrofon łazika Perseverance, mikrofon wchodzący w skład kamery SuperCam, ma pełnić na przestrzeni lat wiele ról. Po pierwsze, ten pomoże w analizowaniu składu marsjańskich skał, nagrywając trzaski powstające wtedy, gdy będzie je niszczył laser kamery. Poza tym, przyda się on w razie potencjalnej awarii łazika, jako narzędzie diagnostyczne, gdyż będzie w stanie rejestrować dźwięki na nią wskazujące – chociażby takie generowane przez koło, które przestało się obracać. Kto wie, może z czasem usłyszymy także odgłosy nagrane z jego pomocą.
Czytaj także: Łazik Perseverance – 7 ciekawostek, które warto poznać
Łazik Perseverance ma prowadzić badania na powierzchni Marsa przynajmniej przez jeden marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Z całą pewnością można się jednak spodziewać, że jego misja zostanie znacznie wydłużona, tak jak to było w przypadku wielu innych łazików. Już nie mogę doczekać się wszystkich odkryć, które zostaną za jego sprawą dokonane.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech