Badacze już od pewnego czasu zakładali, że ten pierwiastek może w przyszłości zapobiec kryzysowi energetycznemu na Ziemi. Teraz udało się to potwierdzić w praktyce. Podczas eksperymentów w reaktorze Alcator C-Mod oraz Join European Torus (JET) przeprowadzono udaną fuzję jądrową z wykorzystaniem helu-3. Nowe paliwo okazało się aż 10 razy wydajniejsze!
Niestety, są również pewne trudności. Warto wiedzieć, że hel-3 występuje na Ziemi w znikomych ilościach. Wedle szacunków na naszej planecie może znajdować się jedynie 10 kilogramów. Opieranie nowej technologii o pierwiastek, którego nie posiadamy byłoby głupotą. Okazuje się jednak, że w naszym zasięgu znajduje się „źródło” surowca. Jest nim Księżyc.
Odkrycie badaczy z MIT może przyśpieszyć proces eksploracji Srebrnego Globu. Nasz naturalny satelita posiada prawdopodobnie spore zasoby helu-3. Rozbłyski na Słońcu wyrzucają pierwiastek w przestrzeń kosmiczną, a ten dociera na Księżyc za pośrednictwem wiatrów słonecznych. NASA już teraz zapowiedziała, iż wkrótce rozpocznie się dokładniejsze badanie jego powierzchni.
Źródło: Popular Mechanics